جلسه شورای مرکزی کانون ۳ مهر ۱۳۹۲

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی در روز چهارشنبه ۳/۷/۱۳۹۲ ساعت شش صبح در محل اتاق جلسات واحد استان با حضور اعضا و با تلاوت آیات نورانی قرآن مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد (ص) آغاز شد.

در ابتدای جلسه آقای آذرباد ضمن تشکر از حضور اعضا و تبریک ایام هفته دفاع مقدس، در باره همایش سبک زندگی و فعالیت­های صورت گرفته در این خصوص توضیحاتی را به جمع ارائه کرد و اعلام آمادگی برخی از مراکز آموزش عالی برای انجام همکاری با کانون را مطرح نمود. در ادامه مقرر شد از سوی کانون مکاتبه­ای با بسیج خواهران، بسیج هنرمندان و بسیج علمی صورت بگیرد و چگونگی همکاری این اقشار بررسی گردد.

در ادامه آقای گرمه­ای ضمن گرامی داشت هفته دفاع مقدس، در باره عوامل پیروزی ایران در جنگ تحمیلی سخن گفته و در باره تفاوت نگاه ایرانی و اسلامی بودن دفاع مقدس، مطالبی را مطرح نمود.

در این جلسه که دو نفر میهمان از مراکز مختلف داشت، در باره نوع و میزان همکاری مراکز مربوطه خود توضیحاتی دادند و همچنین مقرر شد نمایشگاه حجاب و عفاف برگزار شده در تربت جام، جهت حضور در نمایشگاه جانبی آماده و به مشهد منتقل شود.

در ادامه جلسه تقسیم کارها و مسوولیت­های نامشخص مرتبط با همایش انجام شد و علاوه بر تأیید مسوولیت­های قبلی، خانم­ها لطف آبادی و جنگی به عنوان مسوول نمایشگاه جانبی انتخاب شدند.

مقرر شد زمان بندی اجرایی همایش تا جلسه بعدی مشخص و ارائه گردد. همچنین عناوین کارگاه­هایی که در حاشیه نمایشگاه برگزار خواهد شد نیز در جلسه مطرح گردید.

همایش و نمایشگاه سبک زندگی ایرانی اسلامی با محوریت حجاب و پوشش

نمایشگاه و همایش سبک زندگی ایرانی اسلامی با محوریت حجاب و پوشش ایرانی اسلامی توسط کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی – کاربردی واحد استان خراسان رضوی برگزار می­شود.

دکتر رضایی رکن آبادی رییس دانشگاه جامع علمی – کاربردی خراسان رضوی در مصاحبه اختصاصی با پایگاه اطلاع رسانی کانون بسیج اساتید به نشانی www.bakr-uast.ir اعلام کرد: نمایشگاه و همایشی تحت عنوان سبک زندگی ایرانی اسلامی با موضوع آسیب شناسی سبک زندگی از منظر حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها و بررسی راهکارهای مناسب و ارائه راهکار عملی استفاده از توانمندی‌های داخلی در موضوع پوشش، از روز بیست و هشتم مهر ماه لغایت اول آبان ماه سال ۱۳۹۲ د رمحل چهار سوق مجموعه فرهنگی کوهسنگی برگزار می­شود.

وی در باره اهداف برگزاری این همایش و نمایشگاه جانبی آن گفت: انجام یک کار علمی و آکادمیک در باره یکی از واجبات دینی، آشنایی جوانان و فرهیختگان دانشگاهی با فلسفه، تاریخ و فرهنگ حجاب، شناسایی و تبیین باور‌های دینی و ارزش‌های اجتماعی در زمینه حجاب و عفاف، شناسایی آسیب‌های اجتماعی ناشی از تعارضات حوزه حجاب و عفاف، آشنایی دانشگاهیان با توانمندی‌های مراکز علمی و تخصصی طراحی لباس در زمینه پوشش متناسب ایرانی اسلامی و معرفی این توانمندی‌ها به تولید کنندگان داخلی لباس، از جمله اهداف برگزاری این همایش می­باشد.

رضایی همچنین افزود: انتظار می‌رود برگزاری این همایش نتایجی مثل هم‌افزایی فعالیت‌های قبلی در حوزه حجاب و عفاف، برداشتن قدمی در راستای حاکم شدن فضای معنوی بر محیط دانشگاه‌ها، پیشگیری از ورود تفکر دشمن برای آلوده سازی دانشگاه‌ها، ارائه راهکارهای عملی در ارتباط با گسترش و نفوذ فرهنگ حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها و در نتیجه سایر لایه‌های اجتماع و نهایتاً انعقاد قرارداد تولید کنندگان داخلی لباس با مراکز علمی و تخصصی طراحی، برای تهیه لباس‌های متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی را در پی داشته باشد.

ایشان در بیان ضرورت برگزاری این گونه همایش­ها اظهار داشت: لزوم مقابله با تهدیدات دشمن در راستای جنگ نرم و شبیخون فرهنگی، ضرورت ارائه آشنایی لازم و افزایش بصیرت افراد خودی، عمل به دستورات صریح دین مبین اسلام و بزرگان مذهب در این خصوص، لزوم بررسی دقیق و علمی مباحث این حوزه و ضرورت یافتن راهکارهای متناسب با باورهای اصیل دینی و روحیات قشر جوان و همچنین لزوم معرفی توانمندی‌های مراکز علمی، تخصصی و آکادمیک طراحی لباس و پوشش متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی، به جامعه، دانشگاهیان و خصوصاً مراکز تهیه و تولید لباس‌های داخلی، ما را بر آن داشته است تا برنامه ریزی اجرای این همایش را در دستور کار خود قرار دهیم.

رضایی در باره فرایند و ارکان برگزاری همایش نیز گفت: محورها و موضوعات همایش و کارگاه­های جانبی آن توسط کمیته علمی تعیین گردیده و اعضای شورای سیاست­گذاری و ارکان ستاد اجرایی آن مشخص شده و کار خود را از مدتها قبل آغاز کرده­اند.  در آینده نزدیک معرفی همایش به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی انجام خواهد گرفت و تبلیغات محیطی و رسانه‌ای نیز توسط دبیرخانه و روابط عمومی، صورت می­پذیرد ضمن این که برای دعوت از سخنران محوری همایش و ارائه موضوع به ایشان، با چند نفر از شخصیت­های کشوری، هماهنگی اولیه شده است. همچنین در صورت همکاری مراکز، اجرای مسابقات و فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی به صورت همزمان در دستور کار قرار گرفته است.

وی در پایان از همه روسای محترم، اساتید، همکاران و دانشجویان مراکز آموزش علمی – کاربردی استان خواست که در اجرای این کار بزرگ، کانون بسیج اساتید دانشگاه را یاری نمایند تا به یاری خداوند، کاری شایسته و سزاوار صورت پذیرد.

آغاز ماه مهر

حقیقتاً کشورى که دستش از علم تهى است، نمی‌تواند توقع عزت، استقلال، هویت و شخصیت، امنیت و رفاه داشته باشد. طبیعت زندگى بشر و جریان امور زندگى این است. علم، عزت می‌بخشد.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه­ ای

همکاران محترم، سروران ارجمند و اساتید گرانقدر

آغاز ماه مهر، هر چند که خبر از شروع پاییز و خزان طبیعت دارد ولی ابتدای بهار تعلیم و تربیت و آغاز شکوفایی جان فراگیران علم و آگاهی و بصیرت است و این بهار، قاصد خوش خبری است که با خود زندگی، باروری و رویش به همراه دارد و آغاز هر چه خوبی، پاکی و پاکیزگی است. چرا که خداوند با لطف و مهربانی­اش، شور و عشق به کمال رسیدن را در وجود همه انسان­ها به ودیعه نهاده است و او رشد کردن، برتر بودن و به سعادت رسیدن را دوست ­دارد و سراسر وجودش از شوق رسیدن به کمال و نیک­بختی آکنده­ است و این شور و شوق او را به حرکت وامی­دارد و لحظه ­ای نمی­ تواند آرام بگیرد.

بندگان خوب خداوند، در ابتدای راه پرپیچ و خم زندگی و در آستانه بهار جوانی، چون زمینی حاصل‌خیز و مستعد، آماده­اند بذری در سرزمین وجودشان افشانده شود تا چندی بعد، پرثمر و سبز به بار نشینند. بیایید نگذاریم در این دیار پر فریب دنیا، تنها رها شوند و خشک و بی­حاصل بمانند و با تأسی بر بزرگ­ترین معلم هستی، حضرت محمد مصطفی «صلی الله علیه و آله و سلم» که خداوند جهان را به همه انسان­ها شناسانده، چون باغبانی دلسوز و مهربان، بذری ناب از معرفت و بصیرت در دل آنها بکاریم و چون راهنمایی صادق و امین، ایشان را با عشق خداوند آشنا کنیم تا در این ایام بی­بدیل جوانی، زیباترین نقش عالم بر لوح دلهاشان نگاشته شود و چگونه زیستن، چگونه رفتن و چگونه رسیدن را یاد بگیرند و لحظه­های بی­تکرار بودن را، بیهوده نگذرانند و عمر گرانمایه را به هیچ و پوچ از دست ندهند. نام زیبای محبوب را در گوششان زمزمه کنیم تا آنچه را نمی­دانند و از عمق وجود در طلب آن هستند، بیاموزند و به گوش جان بشنوند و دنیا برایشان روشن و روشن­تر گردد.

در آغاز سال تحصیلی جدید که در ایام سالگرد حماسه هشت سال دفاع مقدس فرزندان برومند این مرز و بوم است، ورود همگان را به عرصه علم آموزی و صحنه رشد و تعالی انسانی، صمیمانه تبریک، تهنیت و شادباش عرض می‌کنیم و امیدواریم با درک این فرصت مناسب و مغتنم شمردن این موقعیت ناب، آماده مسؤولیت پذیری و ایفای نقش سازنده خویش در سالی که از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، به عنوان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، نام‌گذاری شده است، باشید و با همدلی و همراهی عالمانه و صمیمانه، اندیشه‌ی ساختن فردای زندگی و آبادانی کشور عزیز خویش را هر لحظه در وجودتان بارورتر کنید. برایتان توفیق روزافزون و پیروزی مداوم در تمام مراحل زندگی آرزو داریم.

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی

اولین همایش کانون ۱۳۹۱

اولین همایش کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی برگزار شد.

در ماه ضیافت الهی و در راستای جذب استادان بسیجی حاضر در مراکز علمی کاربردی وابسته به دانشگاه جامع علمی کاربردی استان و همچنین جهت ایجاد آمادگی برای شروع سال تحصیلی جدید، اولین همایش کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان با حضور تعدادی از رؤسای مراکز علمی کاربردی و اساتید بسیجی این مراکز، روز سه‌شنبه ۱۳۹۱/۵/۲۴ مطابق با بیست و پنجم ماه مبارک رمضان، در محل سالن اجتماعات مرکز آموزش عالی علمی کاربردی شهرداری‌های خراسان رضوی برگزار شد.

این همایش با تلاوت آیات نورانی قرآن آغاز شد و پس از آن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران نواخته شد. سپس آقای مهندس فرهادیان مسؤول کانون بسیج استادان دانشگاه، ضمن خیر مقدم به حاضران در باره همایش، ساختار اجرایی، شرح وظایف و برنامه‌های کانون در سال جاری توضیحاتی را ارائه کرد.

ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان آقای دکتر رضایی رکن آبادی سخنران بعدی این همایش بود که در باره وضعیت فرهنگی موجود در مراکز، ابراز نگرانی کرد و از استادان بسیجی خواست تا برای رفع این معضل تمام تلاش خویش را اعمال نمایند.

سخنران بعدی آقای دکتر رضایی کرمانی معاونت فرهنگی سازمان بسیج اساتید استان بود که در باره برنامه‌های فرهنگی سازمان از جمله حلقه‌های صالحین که با حضور اساتید و دانشجویان تشکیل می‌گردد، توضیحاتی را به حاضران ارائه کرد.

سخنران بعدی آقای دکتر خلیل زاده معاونت علمی پژوهشی سازمان بسیج اساتید استان بود که در باره چگونگی شکل گیری حلقه‌های علمی استادان بسیجی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی توضیح داد.

آخرین سخنران این مراسم آقای دکتر خواجی معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج اساتید استان بود که در باره تحولات سوریه و مقایسه آن با فتنه سال ۱۳۸۸ در ایران، مطالبی را به حاضران عرضه کرد.

بیانیه این همایش که توسط کانون بسیج استادان دانشگاه تهیه شده بود نیز در انتهای همایش قرائت شد و در پایان، نماز جماعت مغرب و عشاء باشکوه هر چه تمام‌تر برگزار شد و حاضران در محیطی صمیمی، روزه خود را افطار نمودند.

بیانیه به مناسبت خلق حماسه سیاسی ۱۳۹۲

 بیانیه کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی

به مناسبت خلق حماسه عظیم سیاسی مردم بزرگ ایران

 یک بار دیگر ملت بزرگ، بیدار و همیشه در صحنه‌ی ایران اسلامی، ندای آسمانی نایب برحق امام زمان «عج» و رهبر فرزانه و آگاه خود را لبیکی جانانه گفتند و با شرکت گسترده در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، بصیرت، آگاهی و موقع شناسی خود را به جهانیان نشان دادند و با خلق حماسه سیاسی، وفاداری عمیق خود را به انقلاب اسلامی، آرمان‌های الهی امام خمینی «ره»، شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و حماسه هشت سال دفاع مقدس و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ثابت و به دور از سلایق و علایق شخصی و نظرات و انتقادات احتمالی به وضعیت موجود کشور، با حضور در پای صندوق‌های رأی، از جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، دفاع کردند.

این ملت بابصیرت، آن‌گونه که مقام معظم رهبری خواسته بودند، حماسه‌ای دیگر آفریدند و برای چندمین بار باعث حیرت و تعجب دشمنان و بدخواهان این امت خداجو و انقلاب اسلامی ایران شدند، همان‌هایی که از درک عظمت این هدیه‌ی گران‌بهای الهی به مردم ایران عاجزند و در فهم ارتباط خدایی و ناگسستنی آحاد این مردم با رهبر و مقتدای خویش بسیار درمانده‌اند و به خیال باطل خویش، هر از چند گاهی بر طبل توخالی تحریم می‌کوبند و یا به بررسی گزینه‌های تکراری بر روی میز سیاست شیطانی خویش، این فولادهای آبدیده را تهدید و تطمیع می‌کنند، غافل از این که خداوند قادر متعال در اندیشه این زن و مرد نفوذ و حضور دارد و این ببرهای کاغذی هیچ‌گاه باعث رعب و وحشت آنان نخواهد شد.

کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی، به خاطر لطف و عنایت فراوان خداوند بزرگ به این کشور اسلامی، پیشانی ستایش و تقدیر بر زمین ارادت و تسلیم می‌ساید و از تک‌تک آحاد مردم غیور و باهمت و همه مسؤولان و دست اندرکاران شکل‌گیری این حماسه عظیم سیاسی، تشکر و قدردانی می‌نماید و برای برگزیده‌ی محترم ملت، آرزوی توفیق روزافزون الهی در پناه توجهات و عنایات خاصه حضرت ولی عصر «عج» دارد و به وفای به تعهدات سپرده شده و حرکت مداوم، متعهدانه و مسؤولانه ایشان در مسیر راه روشن و نورانی اسلام ناب محمدی «ص»، امام راحل عظیم الشأن «ره» و شهدای والامقام انقلاب اسلامی، توصیه می‌نماید.

 

کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی

واحد استان خراسان رضوی

بیانیه به مناسبت روز جهانی قدس ۱۳۹۲

بیانیه کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی

در خصوص روز جهانی قدس ۱۳۹۲

بیت المقدس اولین قبله مسلمانان جهان، اولین خاک ریز مبارزه با بزرگ‌ترین دشمن اسلام و مهم‌ترین عامل وحدت میان مسلمانان دنیا است. به همین دلیل، بنیان‌گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره)، در اولین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در ایران، جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامیدند تا در این روز اهمیت بیت المقدس، جلوه‌گر و فریاد مبارزه با ظالم و دفاع از مظلوم، در سراسر جهان طنین انداز شود، آنجا که در این خصوص می‌فرمایند: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامی است. روزی است که باید به ابرقدرتها فهماند که دیگر آنها نمی‌توانند در ممالک اسلامی پیشروی کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم «ص» می‌دانم، و روزی است که باید ما تمام قوای خودمان را مجهز کنیم.»

راه‌های مختلفی برای مبارزه با این غده سرطانی و جرثومه فساد در منطقه بسیار حساس خاورمیانه می‌توان سراغ گرفت، مبارزه تمام عیار نظامی که در تداوم انتفاضه و مقاومت جانانه ۲۲ روزه در غزه متجلی شد، تحریم اقتصادی و قطع رابطه کشورهای اسلامی با این رژیم مجعول و حامیان آن و مهم‌تر از همه این‌ها، مبارزه فرهنگی است که شرکت در راهپیمایی روز قدس و گرامی داشتن آن، یک نمونه از مبارزه فرهنگی با دشمن غاصب است.

اعضای کانون بسیج استادان دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی در لبیک به فرمان امام راحل عظیم الشأن «ره» و پیروی از فرمایشات حکیمانه خلف صالح ایشان که در راستای اهمیت این راهپیمایی فرموده‌اند: «روز قدس از روزهای مهم و تعیین کننده است. سال‌های متمادی است که سعی می‌شود مسئله قدس فراموش بشود. روز قدس درست تیری است به قلب این توطئه، حرکتی است برای خنثا کردن این توطئه خباثت آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به کلی مسئله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند»، همگام با مردم شریف ایران و هماهنگ با اکثر ملت‌های مسلمان و آزادگان ادیان مختلف جهان، در روز جهانی قدس، برای مبارزه با رژیم صهیونیستی، در راهپیمایی این روز بزرگ و سرنوشت ساز شرکت می‌کنند و از ملت بزرگوار ایران اسلامی می‌خواهند که با حضور همیشگی خویش در صحنه این آزمون بزرگ، که نشان از بیداری ملت‌ها دارد، دین خود را به امام و راه نورانی ایشان ادا کنند.

والسلام علیکم و علی عباد الله الصالحین

رمضان المبارک ۱۴۳۴ و مرداد ماه ۱۳۹۲

کانون بسیج استادان

دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی