دیدار با خانواده شهید

چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۰۶ و در آخرین روز از ایام گرامی‌داشت هفته بسیج، اعضای شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی، به منزل شهید بزرگوار صابری رفته و با خانواده ایشان دیدار کردند. در این برنامه که در فضایی کاملاً معنوی برگزار شد، از رشادت‌ها و شجاعت حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد و بیان شد شهدا که با پر کشیدنشان به ملکوت، به فیض اکمل رسیده‌اند باید الگو و راهنمای امروز ما باشند و این بازدیدها با هدف ساخته شدن باقی ماندگان از فیض لقای خداوند، انجام می‌شود. در ادامه خاطراتی از این شهید بزرگوار از زبان خانواده ایشان، مطرح گردید که بسیار مورد استقبال حاضران قرار گرفت. در پایان هدایای ناقابل و لوح تقدیری که به همین مناسبت تهیه شده بود، تقدیم این خانواده گردید. متن لوح یاد شده به شرح زیر است:

 خانواده محترم شهید بزرگوار صابری

کشتگان‌ راه‌ دوست‌ بر بلندای‌ همه‌حسن‌ها و زیبایی‌ها تکیه‌ زده و بریده‌ از این‌ پشته‌ خاک‌، اسرار ملکوت‌ و افلاک‌ را به‌ نظاره‌ نشسته‌اند. گوششان‌ ترنم‌ «اِرجِعی‌ اِلی‌ رَبک» را شنیده‌ به‌ نوای «فادخلی»‌، در حلقه‌ رندان‌ عاشق‌ و عباد صالحین‌ قرار یافته‌اند، آنها با دریدن‌ حجاب‌ خودی‌، از میان‌ برخاسته‌ و میان‌ به‌ بندگی‌ حضرت دوست بسته‌اند

گرامی‌داشت هفته بسیج، بهانه‌ای‌ است که‌ به آستان‌ پرفیض‌ شهیدان‌، دست توسل‌ بزنیم‌ و مشام‌ جان‌ خویش‌ را به‌ عطر دل‌‌انگیز اوراق‌ دفتر حیاتشان‌ بنوازیم.‌ از محفل‌ انس‌ و خانه‌ ای  که آنها به‌ عنوان‌ پلکان‌ معراج‌ خویش‌ برگزیدند، آغاز می‌کنیم‌ چرا که‌ آن‌ نور در فضای‌ این‌ خانه‌، تا ابد، تابنده‌ خواهد ماند و از خداوند بزرگ و انفاس قدسی آخرین ذخیره الهی می‌خواهیم که توفیق ادامه راهشان را نصیبمان فرماید.

کانون بسیج اساتید

دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی

جلسه شورای مرکزی کانون ۶ آذر ۱۳۹۲

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی ساعت شش صبح روز چهارشنبه ۶/۹/۱۳۹۲ با تلاوت ایات نورانی قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد. در ابتدای جلسه آقای آذرباد نامه‌های رسیده از طرف سازمان بسیج اساتید که در باره فعالیت کانون‌ها در هفته بسیج بود را برای حاضران قرائت کرده و از اعضای کانون خواستند فعالیت‌های بخش‌های مرتبط خود را جهت انعکاس به سازمان، به کانون تحویل دهند. همچنین در خصوص جلسه شورای مرکزی سازمان بسیج اساتید که صبح روز پنج‌شنبه ۷/۹/۱۳۹۲ در دانشگاه فردوسی برگزار می‌شود نیز اطلاع رسانی و مقرر شد تعدادی از اعضای کانون در این جلسه حضور پیدا کنند.

با توجه به مصوبه جلسه قبل و در راستای اجرای برنامه‌های هفته بسیج، مقرر شد اعضای کانون در منزل شهید صابری (پدر بزرگوار جناب آقای صابری عضو و همکار محترم کانون بسیج اساتید دانشگاه) حضور یابند و از این خانواده محترم سرکشی داشته باشند.

در این جلسه در ارتباط با مراسم تقدیر و تشکر از دست اندرکاران، فعالان و شرکت کنندگان در همایش و نمایشگاه سبک زندگی تصمیم گیری شد و مقرر گردید روز ۱۶ آذرماه این کار با دعوت از مسؤولان دانشگاه و رؤسا و مدیران مراکز انجام شود. همچنین در باره ادامه همایش سبک زندگی برای سال آینده مباحثی مطرح گردید که تکمیل آن به جلسات بعدی موکول گردید.

این جلسه در ساعت ۴۰/۷ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» به کار خود پایان داد.

 

هفته بسیج

آن هنگام که شادمانی پیروزی انقلاب اسلامی سراسر کشور را فرا گرفته بود و از طرفی دشمنی دشمنان فراوان این سرزمین، آسایش را از چشمان دلسوزان این مرز و بوم، ربوده بود، بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران و رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی «ره» دستور تشکیل سازمانی مردمی و انقلابی را به فرزندان معنوی خویش صادر کردند تا کلید حل مشکلات بزرگ پیش روی انقلاب اسلامی باشد و حراست و حفاظت از این نهال نوپا را بر عهده بگیرد. ایشان در توصیف این تشکیلات جدید فرمودند: «بسیج شجره طیبّه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوات یقین و حدیث عشق می‌دهد.» و اطمینان دادند که اگر این نوع اندیشه بر کشور، حاکم شود هیچ خطری آن را تهدید نخواهد کرد: «اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.» ایشان برای این که همگان را ترغیب به حضور و فعالیت در این امر مهم کنند، فرمودند: «ملتی که در خط اسلام ناب محمدی «ص» و مخالف با استکبار و پول‌پرستی و تحجرگرایی و مقدس‌نمایی است باید همه افرادش بسیجی باشند.» و برای آن که ارزش این کار بزرگ را برای دیگران تعیین کنند، خود را یک بسیجی دانسته و بر این کار افتخار کردند: «در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی­ام.» چرا که ایشان معتقد بودند: «بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند.» و «بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن اذان شهادت و رشادت سرداده‌اند.» پیر فرزانه­ای که صفای باطن و خلوص ایمان او زبانزد همگان بود، می­فرمود: «من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند.» او همواره تشکیل بسیج را لطفی بزرگ از جانب خداوند می­دانست و این موضوع را به دیگران نیز متذکر می­شد: «تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران یقیناً از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود که بر ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.»

خلف صالح آن پیر سفر کرده، ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای که خود نیز یک بسیجی فعال در تمامی عرصه­های انقلاب اسلامی هستند، در معرفی این شجره طیبه همان راهی را می­روند که حضرت امام «ره» رفته­اند: «بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است که اسلام و قرآن و امام زمان (ارواحنا فداه) و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است.» و «پیوند میان بسیجیان عزیز و حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) مهدی موعود عزیز، یک پیوند ناگسستنی و همیشگی است.» ایشان انکار و حذف بسیج را برای دوران پس از جنگ و مبارزه مسلحانه، اشتباهی نابخشودنی می­دانند: «انکار بسیج، انکار بزرگترین ضرورت و مصلحت برای کشور است.» چرا که «اگر بسیج در دوران پس از جنگ نبود و اگر امروز هم نباشد، کمیت این انقلاب و این نظام و همه حرکت­های سازنده این کشور، لنگ است.» و این درخت تناور امروز که همان نهال نوپای اول انقلاب است، همواره باید در این کشور، سایه­گستر باقی بماند: «تا وقتی که این کشور و این ملت به امنیت احتیاج دارد، به نیروهای بسیج، به انگیزه بسیج، به سازماندهی بسیجی و به عشق و ایمان بسیجی احتیاج است.» پس باید «فرزندان بسیجی‌ام با حضور خود در هر صحنه‌ای که لازم است دشمنان زبون را مرعوب و منکوب سازند.»

ثمرات فراوانی که از بسیج در این مدت، به کشور رسیده باعث بالندگی آن گردیده است: «ایمان عاشقانه، ایمان عمیق، ایمان توأم با عواطف که از خصوصیات ملت ایران است باعث درخشان شدن بسیج شد.» و این تفکر بسیجی است که باز هم سبب پیشرفت در تمامی عرصه­ها، خواهد بود: «بسیاری از پیشرفت­ها و موفقیت­های نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف، مرهون تفکر و میل بسیجی است.» و بسیج گردونه بزرگی است که همه فرزندان ایران زمین، با هر گونه تفکر – که فقط یک شرط داشته باشند – در آن قرار می­گیرند: «هر یک از آحاد قشرهای مختلف جامعه که دارای روحیه احساس مسئولیت و ایمان باشد، بسیجی است.»

با تعاریف بسیار زیبا و گویایی که از بسیج در فرمایشات رهبران انقلاب اسلامی مشهود است، اساتید بسیجی و اعضای شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی، ضمن تبریک هفته بسیج به همه دلاور مردان عرصه­های جهاد و شهادت و با افتخار به این عناوین مقدس و الهی، به حول و قوه خداوند و با استمداد از روح بلند شهدای گرانقدر انقلاب و حماسه هشت سال دفاع مقدس، تا آخرین قطره خون خویش، سر بر فرمان ولی امر مسلمانان جهان نهاده و با تمام توان در راه نورانی انقلاب اسلامی، گام بر خواهند داشت و همواره آماده خدمت و حضور در عرصه­های مورد نیاز انقلاب اسلامی بوده و هستند؛ انشاء الله.

جلسه شورای مرکزی کانون ۲۹ آبان ۱۳۹۲

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی ساعت شش صبح روز چهارشنبه ۲۹/۸/۱۳۹۲ در محل اتاق جلسات مؤسسه آموزش عالی خراسان، با حضور اعضا و با تلاوت آیات نورانی قرآن مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای مهندس فرهادیان مسوول کانون، ضمن آسیب شناسی همایش سبک زندگی، در باره مشکلات پیش روی کانون در خصوص اجرای حلقه صالحین، مطالبی را به سمع حاضران رساند. وی گفت: می‌توان با استفاده از قالب حلقه‌های صالحین، طرحی جدید آماده و اجرا کرد که هم مأموریت انجام شود و هم نتیجه مطلوب، حاصل گردد. سایر اعضا نیز نظرات خود را در این خصوص به اطلاع رساندند و مقرر گردید مراکزی که در زمینه حلقه‌های صالحین، فعال هستند، شناسایی شوند که بتوان از پتانسیل آنها نیز استفاده نمود. از جمله موارد دیگر قابل پیگیری، توجیه و آشناسازی ریاست و مسؤولان محترم دانشگاه با وظایف و فعالیت‌های کانون است و همچنین مقرر شد به دنبال کیفی سازی برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی بوده و دغدغه‌های کانون و اعضای شورا در جلساتی که با اساتید دانشگاه برگزار می‌شود، به ایشان منتقل گردد.

اعضای کانون ضمن گرامی‌داشت هفته بسیج، مقرر داشتند در این ایام ضمن صدور بیانیه در این خصوص، از خانواده‌های محترم شهدا و جانبازان، سرکشی داشته باشند و تقدیر از فعالان همایش و نمایشگاه سبک زندگی در این هفته نیز انجام شود.

این جلسه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» و در ساعت هشت و ده دقیقه صبح به کار خود پایان داد.

[rev_slider khorasanuni-92-08]

۳۱٫۱۷۰٫۱۶۷٫۱۵۰

هلال محرم

پرسیدم از هلال ماه، چرا قامتت خم است؟

آهی کشید و گفت: که ماه محرم است.

گفتم که چیست محرم؟ با ناله گفت:

ماه عزای اشرف اولاد آدم است.

فرا رسیدن سال جدید قمری، بهار محرم که با طراوت خوشبوترین گل آفرینش، یاد و خاطره سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین «علیه السلام» آغاز می‌شود، بر همه اساتید محترم و اعضای کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی و خانواده محترمشان تسلیت باد. امید که خداوند همه ما را از عزاداران واقعی و شیعیان راستین آن آبرو دار درگاهش محسوب و افتخار زیارت بارگاه ملکوتی‌اش را هر چه زودتر نصیب همه ما بفرماید.

روز ملی مبارزه با استکبار جهانی

ملت بزرگ ایران اسلامی با پیروی از فرمایشات رهبر فقید و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی «قدس الله نفسه الزکیه» و خلف صالح ایشان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، راه و رسم مبارزه با استکبار را به جهانیان آموخت و امروزه همه مردم جهان، ملت ایران را به عنوان طلایه دار و پرچمدار مبارزه با استکبار در جهان می­شناسند و بسیاری از کشورها نیز ایران را الگوی خود در این راه قرار داده­اند.

عینیت‌بخشی به مفاهیم عملی و دینی و به ویژه قرآن، یکی از ثمرات پیروزی باشکوه انقلاب اسلامی است و مبارزه با استکبار که در قرآن کریم به آن اشاره شده، با انقلاب اسلامی نمود عینی می‌یابد. در حال حاضر سرد‌مداران آمریکا و صهیونیست، صفت استکبار درج شده در قرآن کریم را در بالاترین حد ممکن، به خود اختصاص داده‌اند و این قدرت­های استکباری از آغاز انقلاب اسلامی، نظام جمهوری اسلامی ایران را سد راه خود برای رسیدن به اهدافشان دیدند و به همین دلیل سعی داشته­اند تا به روش­های مختلف، به آن آسیب برسانند و در این مسیر از هیچ کاری دریغ نکرده‌اند و البته آنچه تاکنون نصیبشان شده است، به لطف خداوند بی­توفیقی در تمامی توطئه­ها و شکست در تمام عرصه­ها بوده است.

۱۳ آبان ماه که روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شده، در میان مردم ما از اهمیت بالایی برخوردار است و شاهد هستیم همه ساله در این روز آحاد مردم بابصیرت و بخصوص دانشجویان و دانش آموزان آگاه و فهیم کشورمان چگونه پرخروش در میدان حاضر می­شوند تا به دفاع از ارزش­های اسلام و انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی بپردازند.

گرامی داشت این روز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید تمهیدات لازم برای حضور هرچه پرشورتر آحاد مختلف مردم و بویژه دانشگاهیان و دانشجویان اندیشیده شود. بدون شک ملت آگاه ایران در مراسم گرامی­داشت ۱۳ آبان حضوری پرشور و دشمن شکن خواهند داشت و بار دیگر حمایت­های همه جانبه خود را از انقلاب و نظام مقدس اسلامی، به عمل خواهند آورد.

و اما نکته­ای که باید به آن توجه شود این است که امسال یوم الله ۱۳ آبان رنگ و بویی محرمی به خود می‎گیرد و این عینیت بخشیدن به شعار سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین «علیه السلام» است که تا همیشه در گوش تاریخ طنین انداز شده و آن شعار جاودان «هیهات منا الذله» است.

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی همگام و همدوش مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه ایران اسلامی و شهر مقدس مشهد، با حضور پرشور در مراسم گرامی­داشت ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، بار دیگر ولایتمداری خود را به منصه ظهور می­رسانند و قدرت ایمان و یکپارچگی ملی خود را به رخ جهانیان می­کشند.

 

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی