الم تر کیف فعل ربک باصحاب الفیل

تسخیر لانه­ی جاسوسی امریکا توسط دانشجویان مسلمان پیرو خط امام و به اسارت گرفتن مزدوران امریکایی در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ که از سوی حضرت امام خمینی «ره» به انقلاب دوم موسوم شد، از اقدامات بزرگی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، علیه امریکا انجام پذیرفت.

مهم­ترین نتیجه­ی این اقدامِ انقلابی و شجاعانه این بود که محرومان و مستضعفان سراسر جهان که حتی خیال نمی­کردند که می­شود با امریکا درافتاد، جرأت پیدا کردند علیه منافع استکباری و ضد انسانی شیطان بزرگ به پا خیزند. حضرت امام «ره» در خصوص این حرکت انقلابی فرمودند: «عمده این است که این­خوف­هایی که این­ها ایجاد کردند در دل ملت­ها، این شکسته شود… ارزش این عمل این است که شکسته شد آن بت بزرگی که برای ملت­ها تراشیده بودند.»

این عمل شجاعانه دانشجویان مسلمان، حیثیت ابرقدرتی امریکا را زیر سؤال برد و ابهت این بت بزرگ شکسته شد. سردمداران کاخ سفید بلافاصله پس از اطلاع از این جریان، به موازات تلاش­های دیپلماتیک، طرح تجاوز نظامی و نجات گروگان­ها را در دستور کار خود قرار دادند. به همین منظور تعدادی از نظامیان و کماندوهای امریکایی تمرینات فشرده خود را در شرایط مشابه ایران، از اواخر آذرماه ۱۳۵۸ در پایگاهی در نزدیکی شهر قاهره در کشور مصر، آغاز کردند.

در غروب روز پنج شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۵۹ شش فروند هواپیمای ۱۳۰-C  امریکایی، نود نفر کماندوی این عملیات را که امریکایی­ها نام آن را «نور سبز» یا «دلتا» انتخاب کرده بودند، از قاهره  به ناو هواپیمابر نیمیتز NIMITZ  در دریای عمان و نزدیک آب­های ایران منتقل کردند و نیمه شب پنجشنبه ۴ اردیبهشت هواپیماهای مذکور و هشت فروند هلی کوپتر نفربر از عرشه­ی این ناو هواپیمابر برخاستند و با پرواز در ارتفاع کم، راهی ایران شدند.

پس از ورود به حریم ایران اسلامی، یکی از هلی کوپترها در ۱۲۰ کیلومتری شهر راور کرمان دچار نقص فنی شد و ناگزیر فرود آمد. سرنشینان این هلی کوپتر به هلی کوپتر دیگری منتقل شدند که پس از طی مسافتی دستگاه هیدرولیک این هلی کوپتر نیز از کار افتاد، اما توانست خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز برساند.

در هر صورت، شش فروند هواپیمای ۱۳۰-C  و شش فروند هلی کوپتر در محل مورد نظر واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود آمدند. یکی دیگر از هلی کوپترها در حال سوخت گیری برای اجرای مرحله­ی بعدی عملیات، دچار نقص فنی شد. با از کار افتادن این هلی کوپتر، تمام برنامه­های امریکایی­ها به هم خورد زیرا برای انجام مرحله بعدی عملیات، حداقل به شش فروند هلی کوپتر نیاز داشتند. موقعیت به ناو نیمیتز و از آنجا به کاخ سفید گزارش شد و از رییس جمهور کسب تکلیف شد. کارتر دستور توقف عملیات و عقب نشینی را صادر کرد؛ اما سپاه شیطان در چنگال عذاب الهی گرفتار شد. آن هنگام که امریکایی­ها قصد بازگشت کردند، توفانی از شن برخاست، هواپیماها و هلی کوپترهای امریکایی، در حال برخاستن از زمین دچار مشکل شدند. یک هواپیما و یک فروند هلی کوپتر با هم برخورد کردند و هر دو آتش گرفتند. در اثر این حادثه، هشت تن از امریکایی­ها در آتش عذاب الهی سوختند و بقیه­ی پرنده­های جنگی نیز از خاک ایران اسلامی فرار کردند.

پس از فرار امریکایی­ها و صدور اعلامیه کاخ سفید مبنی بر شکست عملیات و این که اسناد مهمی در درون هلی کوپترها به جای مانده است، به دستور مستقیم بنی صدر که سمت فرماندهی کل قوا را داشت، هلی کوپترهای به جا مانده بمباران شدند و اسناد سری و مهم باقی مانده در آتش سوختند و محمد منتظر قائم فرمانده سپاه پاسداران یزد که از هلی کوپترها حفاظت می­کرد، به شهادت رسید.

به هر حال آنچه در طبس واقع شد، بدون شک مصداقی دیگر از نصرت­های خداوند به مومنان است و پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ عام الفیل دیگر و کارتر مظهر استکبار جهانی، ابرهه­ای دیگر بود و عنایت، لطف و مرحمت خداوندی مثل همه­ی زمان­های تاریخ بر مؤمنان رخ نمود. آنچه که روی داد، نه تنها یک واقعه­ی ساده و زودگذر و فراموش شدنی نبود، بلکه تمثیلی و ذکری است همیشگی و ماندنی برای کسانی که با چشم دل خویش جز آنچه هست می­بینند و تذکر دیگری است بر اثبات قدرت فائقه و تامه­ی الهی و بر سستی کید و مکر دشمنان خدا.

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه­ای در این خصوص فرموده­اند:

آنها دائم علیه جمهوری اسلامی و این ملت توطئه می‌کنند. البته سرشان هم دائم به سنگ می‌خورد؛ امّا ادب نمی‌شوند. یکی از رئیس جمهورهای امریکا، به داخل این کشور هلی‌کوپتر فرستاد و سر و کارش با توفان طبس، یعنی جنودِ غیبیِ الهی افتاد. اینها چه می‌گویند؟! می‌فهمند چه می‌کنند؟! می‌فهمند چرا؟! با کی مواجهند؟! این یاوه‌هایی که می‌گویند علیه کیست؟ جوابش با کیست؟ ملت ایران ملت بزرگ و نیرومندی است. ملت ایران ملت متّحد و بافرهنگی است. من تعجّب می‌کنم چرا اینها از گذشتگان خودشان، عبرت نمی‌گیرند؟! دائم علیه جمهوری اسلامی و ملت و مسؤولین ایران یاوه‌گویی و دروغ‌پراکنی می‌کنند!

جلسه شورای مرکزی ۲۷ فروردین ۱۳۹۳

دومین جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی- کاربردی واحد استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۳ با حضور اعضا ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه مورخ ۲۷/۰۱/۹۳ در محل اتاق جلسات واحد استان، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد. در ابتدای این جلسه آقای آذرباد در ادامه مباحث جلسه قبل در خصوص تکمیل  نیروی انسانی چارت تشکیلاتی مطالبی را به عرض حاضران رساندند. سپس مقرر گردید در خصوص همکاران محترمی که امکان حضور در جلسات را ندارند ضمن تقدیر و تشکر از آنها افراد دیگری جایگزین  شوند. ضمناً افراد جایگزین ضمن حضور در جلسات آتی کانون جهت  معرفی خود در صورتی که رأی اکثریت را کسب نمودند برای پست سازمانی پیشنهادی معرفی  شوند. ضمناً مقرر گردید کانون بسیج اساتید مراکز آموزش علمی-کاربردی از طریق اساتید و مدرسان واجد شرایط مراکز با تأیید کانون بسیج اساتید استان و با هماهنگی جناب آقای دکتر رضائی رکن آبادی ریاست محترم واحد استانی دانشگاه راه اندازی شود. در این راستا مصوب گردید نامه ای جهت معرفی مسئولین کانون بسیج اساتید مراکز علمی-کاربردی و همچنین معرفی اساتید  نمونه جهت تقدیر و تشکر در روز معلم به مراکز آموزشی ارسال گردد.ضمناً سرکار خانم دست پاک پیشنهاد تهیه کتاب راز یک فریب را به عنوان یک هدیه برای اساتید بویژه خانمها در مناسبت های ویژه ارائه نمودند. این جلسه در ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» به پایان رسید.

و فاطمه می‌آید

دروازه‌های آسمان، گشوده می‌شود و بارانی شگفت، زمین را فرا می‌گیرد.

مدینه، لبریز عطر یاس، با چشمانی گشاده‌تر از هر روز، بیستمین روز جمادی الثانی را دیدار می‌کند.

دروازه‌های آسمان گشوده می‌شود و فرشتگانی بی شمار، هلهله کنان فرود می‌آیند.

چشمان خدیجه علیها السلام، خیس لبخند می‌شود و محمد صلی الله علیه و آله، شادمان و بی‌قرار، کودک را در آغوش می‌کشد.

فاطمه علیها السلام متولد می‌شود؛

دختری که مادرِ پدر است و خیر کثیر.

خورشیدی که یازده ستاره دنباله دار را در آسمان امامت، مادری کرد.

مشرکان، پیامبر را ابتر خواندند و خداوند، فاطمه را کوثر نامید؛ اِنّا اعطیناک الکوثر فَصَلِّ لِرَبِّکَ واْنْحَرْ * اِنَّ شانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَر.

فاطمه متولد می‌شود؛ کسی که سپیده دمان، دیدگان روشنش را سجده می‌کنند و کوه‌ها قامتِ قیامت را به احترامش برمی‌خیزند.

زنی شگفت که عفتش سرلوحه همیشه زنان تاریخ است.

درختی تناور که ریشه در آسمان داشت و پرنده‌های نور، بر شاخه‌های سبزش آواز خواندند.

فاطمه می‌آید. دوشیزه ماه، بر پیشانی بلندش دامن می‌گسترد. از شانه‌های زمین، یاس‌های سپید؛ چون پیغام‌های بشارت، بالا می‌روند. کوهستان، صدای نفس‌هایش را ترانه می‌شود و کهکشان‌ها، نزول ستاره‌اش را شاعری می‌کنند.

او می‌آید و کوچه‌های مدینه، طلوع گام‌هایش را به پیشواز می‌آیند.

او می‌آید و رودخانه‌های یخ بسته جهان، ترک برمی‌دارند و سپیدارهای جوان به سمت نور، قد راست می‌کنند.

بانویی بزرگ که قبیله‌های زمین، شکوه اساطیری‌اش را به نماز می‌ایستند.

او می‌آید تا دخترانِ زنده به گور شده عرب، غرور زن بودن را از بین خروارها خاک، حِس کنند.

فاطمه، فریادی سرخ است در کوچه‌های مظلومیت علی علیه السلام .

می‌ایستد تا خانه نشینی علی علیه السلام را نبیند و این گونه است که پرهای سپیدش در هجوم تیرهای کینه به خون می‌نشیند.

فاطمه می‌آید، می‌ایستد و می‌ماند تا زمینیان، حضور ملکوتی‌اش را آسمان شوند.

 ولادت باسعادت سیده زنان عالم، حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» و هفته بزرگداشت مقام مادر و روز زن و همچنین ولادت حضرت امام خمینی «ره» را به همه مسلمانان جهان، شیعیان مخلص و آزادگان و آزادمردان مسلمان، اعضای محترم کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی خصوصاً خواهران محترم عضو کانون،  تبریک و تهنیت می‌گوییم و از خداوند بزرگ توفیق پیروی راه نورانی این بزرگوار و فرزندان گرامی‌اش را خواهانیم.

عرض تسلیت

انا لله و انا الیه راجعون «و هر از گاه در گذر زمان و در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید».

جناب آقای رجبی درگذشت خاله گرامیتان را به شما و خانواده محترم تسلیت عرض نموده و برایشان از درگاه خداوند متعال مغفرت و برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانیم .

مسئول و اعضای کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی

مقام دوم فرمولا دریفت و سوم کارپارک کشوری

تیم مرکز آموزش عالی علمی کاربردی تصمیم یار توس به سرپرستی آقای مهندس علی محمدی عضو کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی توانست با حضور در مسابقات چند جانبه اتومبیلرانی جام دهه فجر در  شهرستان شیراز  به کسب مقام های نائب قهرمانی کشور در رشته فرمولا دریفت و همچنین مقام سوم کارپارک کشور نائل گردد. ما این موفقیت را به این عزیزان تبریک می‌گوییم و برای ایشان آرزوی توفیق روزافزون در تمام مراحل زندگی داریم.

     IMG_8313 [640x480]

IMG_8365 [640x480] IMG_8324 [640x480]

IMG_8305 [640x480] IMG_0997 [640x480] IMG_0912 [640x480]

 

 

 

 

 

 

جلسه شورای مرکزی کانون ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

اولین جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۳ با حضور اعضا ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۲۰/۱/۱۳۹۳ در محل اتاق جلسات مرکز آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر شماره ۱، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد. در ابتدای این جلسه آقای آذرباد ضمن تبریک سال جدید و تسلیت ایام فاطمیه، از زحمات و تلاش‌های اعضا در سال گذشته تقدیر و تشکر کرده و در باره تکمیل کردن چارت تشکیلاتی مطالبی را به عرض حاضران رساندند. سپس در خصوص برنامه‌های پیش رو در سال ۱۳۹۳ و فعالیت‌های کانون برای عملی ساختن شعار سال (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی) مواردی را مطرح کردند و اعضا نیز نظرات خود را در این باره اعلام نمودند. از جمله مواردی که اعضا بر آن تأکید کردند توجه به چارت تشکیلاتی و شرح وظایف قسمت‌های مختلف و بعضاً افزوده شدن قسمت‌هایی که ضرورت وجود آن احساس می‌شود، توجه به مناسبت‌ها و مراسم متنوع در طول سال، انتخاب اساتید برگزیده به خاطر روز معلم و تقدیر از اساتید خواهر در روز زن، می‌باشد.

در این جلسه رأی گیری انتخاب مسؤول کانون انجام و جناب آقای آذرباد بالاترین رأی را برای تصدی این مسؤولیت به دست آوردند. همچنین مقرر شد جانشین و مدیران سایر قسمت‌های کانون نیز در جلسه‌ای کاربردی با ایشان انتخاب و در جلسه بعدی معرفی گردند.

این جلسه در ساعت ۴۰/۸ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» به پایان رسید.

روز ملی فناوری هسته‌ای

۲۰ فروردین سال ۱۳۸۶ خبر دستیابى دانشمندان جوان جمهوری اسلامی ایران به فناورى غنى سازى اورانیوم و راه اندازى یک زنجیره کامل غنى سازى توسط سانتریفیوژهاى ساخت ایران اعلام شد و در پی این موفقیت دانشمندان و متخصصان کشورمان در دستیابی به نسل جدیدی از سانتریفیو‌ژها در ایران و اعلام آن به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورمان در زمره کشورهای صاحب تکنولوژی در غنی‌سازی اورانیوم محسوب گردید و به جمع معدود اعضای باشگاه کشورهای دارای این فناوری، پیوست.

این مراسم باشکوه در مشهد مقدس و جوار بارگاه ملکوتى ثامن الحجج «علیه السلام» برگزار شد و پس از آن با تصویب شوراى عالى انقلاب فرهنگى، به پاس قدردانى از تلاش‌هاى افتخار آفرین دانشمندان جوان ایرانى در دستیابى کشور به فناورى صلح آمیز هسته اى، ۲۰ فروردین در تقویم رسمى ایرانیان «روز ملى فناورى هسته‌اى» نام گرفت.

این روز خجسته‌ای است که عزم و توان علمی دانشمندان کوشا و جوان کشور اسلامی ایران را به اثبات رساند که با قدرت ابتکار و به فعل رساندن پتانسیل علمی خود در صحنه رقابت با مدعیان تولید علم درعرصه جهانی، توان حضور و رقابت متوازن را دارند.

این موفقیت بزرگ در فن آوری هسته‌ای بیش از هر چیز مرهون سیاستگذاری‌های مدبرانه و ایستادگی دوراندیشانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و همکاری مسؤولان مربوطه در تأسیسات هسته‌ای کشورمان است و این عمل نشان داد که پایداری و مقاومت در مقابل خواسته‌های دشمنان این نظام مقدس و خودباوری و اعتماد به نیروهای جوان و خلاق کشور، می‌تواند سبب پیشرفت و توسعه در زمینه فناوری هسته‌ای در حداقل زمان ممکن شود. این همان اعتمادی است که رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیانگذار بزرگ جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی «ره» به جوانان کشورش داشت و هشت سال حماسه دفاع مقدس و پاسداری از کیان این مرز و بوم را با اعتماد کامل به آنها سپرد و به حمد الله آنها نیز در این امر مهم سرافراز بیرون آمدند.

اعضای شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی این روز خجسته را که با نام و یاد و خاطره شهیدان بزرگوار جهاد علمی، عجین شده است گرامی می‌دارد و ضمن آرزوی علو درجات و همنشینی با اولیای الهی برای این عزیزان، از خداوند بزرگ می‌خواهد تا توفیق ادامه راه این تلاش گران عرصه عزت و اقتدار علمی ایران اسلامی را به همه ما عنایت فرماید.

سید شهیدان اهل قلم

بیستم فروردین ماه سالروز شهادت شهید بزرگوار سید مرتضی آوینی، نویسند، محقق، مستند ساز و گوینده متن مجموعه برنامه‌های مستند روایت فتح است.  متن زیر از زبان این شهید عزیز است که تفکرش را به زیبایی برای همه ما معرفی می‌کند:

حقیر دارای فوق لیسانس معماری از دانشکده‌ی هنرهای زیبا هستم اما کاری را که اکنون انجام می‌دهم نباید به تحصیلاتم مربوط دانست. حقیر هر چه آموخته‌ام از خارج دانشگاه است. بنده با یقین کامل می‌گویم که تخصص حقیقی در سایه‌ی تعهد اسلامی به دست می‌آید و لاغیر. قبل از انقلاب بنده فیلم نمی‌ساخته‌ام اگر چه با سینما آشنایی داشته‌ام. اشتغال اساسی حقیر قبل از انقلاب در ادبیات بوده است… با شروع انقلاب تمام نوشته‌های خویش را – اعم از تراوشات فلسفی، داستان‌های کوتاه، اشعار و… – در چند گونی ریختم و سوزاندم و تصمیم گرفتم که دیگر چیزی که “حدیث نفس” باشد ننویسم و دیگر از “خودم” سخنی به میان نیاورم… سعی کردم که “خودم” را از میان بردارم تا هرچه هست خدا باشد، و خدا را شکر بر این تصمیم وفادار مانده‌ام. البته آن چه که انسان می‌نویسد همیشه تراوشات درونی خود اوست همه‌ی هنرها این چنین هستند کسی هم که فیلم می‌سازد اثر تراوشات درونی خود اوست اما اگر انسان خود را در خدا فانی کند، آن‌گاه این خداست که در آثار او جلوه‌گر می‌شود حقیر این چنین ادعایی ندارم ولی سعیم بر این بوده است.

یادش گرامی و خداوند توفیق ادامه دادن راهش را به همه ما عنایت فرماید.