حلقه های صالحین عامل پیروزی

آقای گرمه ای مدیر بررسی و تحلیل و عضو شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی که در جمع اساتید بسیجی شرکت کننده در همایش سازمانی کانون بسیج اساتید دانشگاه سخن می گفت، به عوامل پیروزی در اوایل آغاز انقلاب اسلامی اشاره و تأکید کرد که همین عوامل امروزه هم سبب پیروزی رزمندگان اسلام در همه عرصه ها از جمله یمن گردیده است.

ایشان با توجه به این موضوع به بیان نقش اساتید بسیجی در این زمینه اشاره نموده و گفت: یکی از مهم ترین نقش هایی که به عهده اساتید بسیجی است، همان گونه که مقام معظم رهبری فرمودند: تربیت نیروی مناسب و تراز انقلاب اسلامی است.

حلقه های صالحان بودند که در قبل از انقلاب در داخل مساجد، محافل و منازل تشکیل می شد و این حلقه ها به فرمان امام و با هدایت روحانیت به هم پیوستند و آن سیل خروشان جمعیت ولایت مدار انقلابی را شکل دادند و رژیم ستم شاهی را  به زباله دان تاریخ سپردند و همان صالحان انقلابی، جنگ را در هشت سال با همه فراز و فرودهایش اداره کردند و به امروز رساندند و امروز هم برای تداوم انقلاب نیاز به همین حلقه های صالحین داریم که ان شاءالله وجود نورانی هر یک از اساتید می تواند شمعی برای حلقه ای از صالحین در محیط کار و درس و کلاس شما باشد و امیدواریم که با کار فرهنگی عمیق و دقیق بتوانیم انقلاب را بیمه کنیم.

در این زمان ما در یک پیچ تاریخی بسیار مهمی قرار گرفته ایم. تنها کسی که اشراف اطلاعاتی کامل در صحنه بین الملل و در صحنه مذاکرات هسته ای و توافقات در تعامل با دنیا دارد شخص مقام معظم رهبری است. آنچه که مهم است این است که ما یک قدم از مواضع ایشان جلوتر و یا یک قدم عقب تر حرکت نکنیم، اگر این گونه عمل کردیم قطعاً ما موفق می شویم.

وظیفه امروز اساتید تربیت انسان است.

حجت الاسلام و المسلمین نظافت، استاد حلقه های صالحین بسیج اساتید استان خراسان رضوی، در همایش سازمانی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی و در جمع پرشور استادان بسیجی حاضر در این همایش مطالبی را خطاب به این افراد، به شرح زیر بیان نمودند:

دو ابزار مهم شیطان شهوت و شبهه است.  وقتی جوانان را گرفتار شهوات کردند نیروی داوری آنها را می گیرند. امیرالمومنین می فرمایند: عشق انسان را کور می کند و کسی که کور شد آنوقت با چشمی که بینا نیست، نگاه می کند.

وقتی کسی هم گرفتار شبهه شود، مشکل پیش می آید.

شبهه چیست؟ شبهه یعنی شبیه به حق شدن. همه انسانها بویژه جوانان فطرتاً طالب حق هستند. اگر شهوت، فطرت آنها را خراب نکرده باشد دنبال حق هستند. آن وقت شیطان این جوانان را چگونه گمراه می کند؟ با شبهه.

حق را لباس باطل نپوشانید. شیطان باطل را لخت و عریان نمایان نمی کند چون باطل با فطرت انسان نمی سازد ولی باطل را مخلوط می کند و یک روکشی از حق روی  آن می کشد که آن شبهه است.

اکثر انسانها مجموعه ای از آگاهی های راکد دارند ولی به آن عمل نمی کنند.

 ایها الناس! انا قد اصبحنا فی دهر عنود و زمن کنود یعد فیه المحسن مسیئاً و یزداد الظالم فیه عتوا، لا ننتفع بما علمنا، و لا نسأل عما جهلنا. (خطبه ۳۲)

مولا امیر المؤمنین «علیه السلام» در توصیف روزگار خود می فرماید: ای مردم ! ما در روزگاری منحرف و زمانه ای ناسپاس به سر می بریم. نیکوکار، بدکار به شمار می آید و ستمکار بیش از پیش بر طغیانش می افزاید. از آن چه می دانیم بهره مند نمی شویم و آن چه را نمی دانیم، نمی پرسیم.

رسول گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) می فرمایند: عمل کردن مهم است و بعد از عمل کردن باید آن را انتشار داد.

در موقع انتشار می بینیم که بعضی ها حوصله گوش کردن ندارند. بخشی از جامعه اینگونه اند. اینجا باید چکار کرد؟ پیامبر اینجا چه می کردند؟ اینجا باید زبان عمل را به کار گرفت.

امام صادق (ع) می فرمایند: خدا رحمت کند آن کسانی را که مردم را به سوی ما با اعمالشان دعوت می کنند.  حرف زدن که آسان است. زمانی که پیامبر دستور دعوت گرفتند سفره انداختند، چون شکم یک زبان مشترک است و همه می فهمند. باید محبت کرد، باید احسان کرد، این نسل تشنه محبت است. محبت کنید لازم نیست منتقل کنید. محبت زمینه ساز انتقال پیام است.

رزمندگان دیروز رفتند به زندگی شخصی خودشان، غافل از اینکه شیطان دست از رزمندگان دیروز بر نمی دارد.

شیطان ۶٠٠٠  سال عبادت کرد و اوج گرفت بعد از ۶٠٠٠ سال عبادت و معلم فرشتگان شدن و در آن جایگاه رفیع قرار گرفتن ، در یک لحظه با تکبر سقوط کرد.

دست از مبارزه بر ندارید، آنهایی که دست از مبارزه بر نمی دارند حداقل خودشان را حفظ می کنند. هیچ کاری نتوانند برای اسلام بکنند حداقل خودشان را که حفظ می کنند.

امیر المؤمنین «ع» می فرمایند: یکی از پایه های ایمان جهاد است. شیطان مرحله مرحله جلو می آید اولین شکستی که مؤمنان می خورند در مبارزه عملی است. همیشه باید در حال جهاد باشید یعنی هر کس که در حال نبرد نباشد پایه های ایمانش می لنگد.

هر انسانی سه پدر دارد که یکی از آنها والد هست. معلم و استاد پدر معنوی شاگردانش است.

نقش مهم استاد این است که هر درسی که میدهد با عملش نیز درس معرفت بدهد.

نسل اول جنگ، نسل فرهیخته ای بود. تمام ارزش هایی که در جنگ خلق شد مدیون این فرهیختگان بود. مخلصان و نخبگان سنتی را در زمان جنگ به وجود آوردند که نسل بعد تماماً تحت تأثیر این اعمال قرار گرفتند. جوانان می دیدند فرمانده هایی که دیرتر می خوابیدند، زودتر بیدار می شدند، کمتر میخوردند و بیشتر فعالیت میکردند، درست مانند پدری که از فرزندانش حمایت می کند؛ آن وقت جوانان نسل دوم متحول شدند و مانند گلهای گلخانه شکفتند و رشد کردند.

از کارهای مهم اساتید این است که نخبگانی که خواب هستند از خواب غفلت بیدار کند.

سرنوشت جوامع به دست اقلیت هاست. هر جامعه ای یک گروه اکثریت دارد که از هر طرف که باد بیاید به همان طرف حرکت می کنند و این گروه هیچ منزلتی به لحاظ معرفتی ندارند.

دو گروه اقلیت نیز وجود دارد که یکی اقلیت مصلح و یکی مفسد است. نبرد بین این دو اقلیت است، هر کدام از این دو پیروز شود بقیه جامعه را به دنبال خودشان می کشانند.

اقلیت مصلح بعد از جنگ خوابیدند و یا شهید شدند و یا رفتند به دنبال غنائم. بنا به فرموده امیر المؤمنین «ع» تخم گناه و فسق و فجور کاشتند و با آب مکر و فریب آبیاریش کردند.

حال که این سونامی شهوت و شبهه آمده و همه چیز را هم با خود خواهد برد، چه باید کرد؟

اول اینکه همدیگر را از خواب غفلت بیدار کنیم. باید سدی در مقابل پیشروی منکرات ایجاد کنیم و بعد یارگیری کنیم. برای اینکه یارگیری کنیم باید تور محبت پهن کنیم، اخم ها را باز کنیم.

امیرالمؤمنین «ع» می فرمایند: چهره گشاده دام دوستی است.

اساتید می توانند نقش محوری داشته باشند در متصل کردن نیروهای ارزشی غریب، محبت کنید و جوانها را منسجم کنید و بذر بکارید. باید آدم تربیت کنید. تربیت انسان برترین باقیات الصالحات است.

تقویت بنیانهای دینی برای تربیت نسل امروز

آقای دکتر تشکری ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی، در جمع باشکوه اساتید بسیجی شرکت کننده در همایش سازمانی بسیج اساتید دانشگاه، ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری این همایش و ضمن توجه دادن شرکت کنندگان در آن به اصول اساسی اسلام و انقلاب اسلامی، بر تقویت بنیه اعتقادی و باورهای دینی اساتید تأکید نمود و گفت برای بسیجی بودن ابتدا باید پایه اعتقادی خودمان را تقویت کنیم تا بتوانیم ارتباط مناسب و اثرگذاری با نسل جوان امروز که آینده سازان این مرز و بوم هستند، داشته باشیم.

دکتر تشکری در قسمت دیگری از سخنان خود، از  کانون بسیج اساتید دانشگاه خواست که با برنامه ریزی منسجم و کارآمد، دوره های آموزشی مناسب برای اساتید بسیجی برگزار نماید تا اساتید با توان و مهارت مناسب، بتوانند در راستای اهداف عالیه اسلام و انقلاب اسلامی گام های مؤثری بردارند و در امر تعلیم و تربیت موفق باشند.

جلسه شورای مرکزی کانون ۶ خرداد ۱۳۹۴

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی، با حضور اعضا، ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۶ خرداد ماه ۱۳۹۴ در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد.

این جلسه تماماً به بررسی برنامه ریزی و اجرای همایش سراسری اعضای کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی که قرار است روز پنج شنبه ۷ خرداد برگزار شود، گذشت و مواردی که توسط هر کدام از قسمتها قرار به انجام و آماده سازی آن بودند، مورد بررسی اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت و ضمن ارائه آخرین فعالیت­های صورت گرفته، مقرر شد در راستای اجرای هر چه بهتر این همایش، هر کدام تمامی تلاش خود را مبذول دارند. در ادامه جلسه برنامه اجرایی همایش، نهایی شده و به تصویب رسید.

این جلسه در ساعت ۷:۲۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» به پایان رسید.

دعوت به همایش سازمانی کانون

به استحضار اساتید محترم عضو کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی می رساند، همایش سازمانی و تشکیلاتی اعضای محترم کانون بسیج اساتید دانشگاه، در خجسته ایام اعیاد شعبانیه و حماسه آزادسازی خرمشهر، با حضور پرشور اعضای شورای مرکزی، مسؤولان محترم دفاتر بسیج اساتید مراکز و تمامی اعضای محترم و با سخنرانی ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر تشکری، استاد حلقه های صالحین بسیج اساتید استان حضرت حجت الاسلام و المسلمین نظافت و ریاست محترم سازمان بسیج اساتید استان جناب آقای دکتر رضایی کرمانی و همچنین خاطره گویی یکی از جانبازان گرانقدر حماسه هشت سال دفاع مقدس، روز پنج شنبه هفتم خرداد ماه ۱۳۹۴ در محل مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری های خراسان رضوی برگزار می شود.

جلسه شورای مرکزی کانون ۲ خرداد ماه ۱۳۹۴

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی، با حضور اعضا، ساعت ۱۷ روز شنبه ۲ خرداد ماه ۱۳۹۴ در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمی کاربردی استان، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد.

در ابتدای این جلسه آقای آذرباد اعیاد و ایام شعبانیه و روز آزاد سازی خرمشهر را به حاضران تبریک و تهنیت گفتند و در ادامه برنامه ریزی و اجرای همایش سراسری اعضای کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی که قرار است روز پنج شنبه ۷ خرداد برگزار شود، مورد بررسی اعضای حاضر قرار گرفت و ضمن انجام تقسیم کار و تعیین وظایف هر کدام از اعضا، مقرر شد در راستای اجرای هر چه بهتر این همایش، هر کدام تمامی تلاش خود را مبذول دارند.

این جلسه در ساعت ۱۹:۲۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» به پایان رسید.

دو آفتاب و ماهی در بین

ایام خجسته موالید مبارک شعبان المعظم، ولادت با سعادت سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله امام حسین «علیه السلام» و روز پاسدار، میلاد برادر بزرگوارشان و علمدار رشید کربلا، قمر منیر بنی هاشم حضرت اباالفضل العباس «علیه السلام» و روز جانباز و همچنین خجسته میلاد چهارمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت امام زین العابدین و سید الساجدین حضرت علی بن حسین امام سجاد «علیه السلام» و روز آزادگان بر همه ارادتمندان و شیعیان این ذوات مقدس و خانواده های آسمانی پیامبر گرامی اسلام «صلی الله علیه و آله و سلم» گرامی باد.

جلسه مسؤولان دفاتر بسیج اساتید مراکز

چهارمین جلسه مسؤولان دفاتر مراکز آموزش علمی کاربردی استان خراسان رضوی چهارشنبه شب ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ بعد از برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء، در محل سالن جلسات مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی خراسان رضوی، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «ص» آغاز شد. پس از آن آقای آذرباد ضمن خیرمقدم به حاضران در باره مطالب در نظر گرفته شده برای این جلسه، مواردی را به اطلاع حاضران رساندند.

در ادامه آقای گرمه­ای مسؤول  بررسی و تحلیل کانون بسیج اساتید دانشگاه، در باره مسائل منطقه غرب آسیا از جمله جنایات آل سعود و جغرافیا و اتفاقات یمن و نحوه شکل گیری انقلاب و چگونگی مبارزات مردم این کشور، مطالبی را به اطلاع اعضای حاضر رساندند.

سپس آقای ذوالفقاری به عنوان مسؤول هماهنگی امور دفاتر بسیج اساتید مراکز به جمع معرفی شده و ایشان به بیان انتظارات و بررسی نوع همکاری خود با مسؤولان محترم دفاتر پرداختند.

آنگاه مسؤولان محترم دفاتر و افراد حاضر در جلسه، سؤالات و نقطه نظرات خود را در باره مسائل مختلف از جمله:

ارتباط بسیج دانشجویی و بسیج اساتید، جذب حداکثری اساتید محترم در بسیج اساتید، ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت در بسیج اساتید، عضویت در بسیج اساتید مراکز مختلف، بازدید از مراکز مختلف علمی و فرهنگی، برنامه ریزی برای برگزاری حلقه های صالحین در مراکز، مسائل مربوط به عضویت و صدور کارت شناسایی، انجام فعالیت های ورزشی اعضای کانون، فعال شدن دفتر بسیج اساتید در برخی مراکز و ارائه گزارش کار آنها، دوره ای برگزار شدن جلسات در مراکز، طرح پایش سلامت اساتید بسیجی، ارائه گزارش فعالیت های شورای مرکزی به مسؤولان دفاتر، برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز اعضا، برگزاری اردوهای یک روزه تفریحی و فرهنگی برای اعضا، تشکیل کارگروههای مختلف کاری برای کمک فکری به پیشبرد کارها، تکمیل و ارسال فرمهای عضویت اعضا، دخالت در فرآیند گزینش اعضای کانون، آماده سازی برنامه های سال ۱۳۹۴ و ارسال برای ریاست محترم دانشگاه و … مطرح نمودند.

این برنامه در ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه با انجام پذیرایی شام به پایان رسید.

IMG_9227

IMG_9236

IMG_9226

IMG_9223

اصالت نور

مانند دودمان صبوری که داشتی

ارثیه عتیق شعوری که داشتی

یک عمر با جهالت شب در ستیز بود

در سینه ات اصالت نوری که داشتی

شیرازه اش به غیر غم مردمان نبود

دیوان بغض های قطوری که داشتی

در گوش کافر و کر زندان شهید شد

فریادهای زنده به گوری که داشتی

آه ای نسیم خسته فرسوده بال و پر!

همراه غربتِ به وفوری که داشتی

در ذهن عشق، خاطره ای جاودانه است

از کوچه های خاک، عبوری که داشتی

موسی بن جعفر «علیهم السلام»

زن نشسته بود وسط کوچه کنار بچه هایش؛ گریه می کردند.

امام موسی کاظم علیه السلام پرسید: چرا گریه می کنید؟

گفت: تو هم مثل بقیه، می پرسی و می روی.

اما حضرت باز پرسش خود را تکرار فرمود.

زن گفت: بچه هایم بی پدرند. گاومان هم مرد و حالا به نان شبم محتاج شده ام.

باب الحوائج علیه السلام ایستاد کنار کوچه و شروع کرد به نماز خواندن. سپس زیر لب چیزهایی گفت و آن گاه چوبی برداشت و به گاو مرده زد. حیوان ناگهان به خود تکانی داد و زنده شد.

امام آرام آرام شروع به رفتن کرد که زن دوید دنبالش و پرسید: تو عیسی بن مریم هستی؟

فرمود: عیسی بن مریم نه؛ موسی بن جعفر!