دهه فجر انقلاب اسلامی

دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهای اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمارمیرود. تا قبل از انقلاب اسلامی،‌ در ایران نظام اسلامی وجودنداشت و رابطه پادشاهان با مردم رابطه ی «غالب و مغلوب» و« سلطان و رعیت » بود وپادشاهان احساس می‌کردند که فاتحینی هستند که بر مردم غلبه یافته اند و حضرت امام رضوان الله تعالی علیه این سلسله معیوب را قطع کردند و نقطه ی عطفی در تاریخ ایران بوجودآوردند و شمشیر اسلام مردم را علیه دشمنان اسلام،‌ مردم و استعمارگران به کار گرفتند.

دهه فجر انقلاب از رشحات اسلام است و آئینه ای است که خورشید اسلام در او درخشید و ایندهه فجر باید با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. این مراسم را با هیجانهای عاطفی صحیح باید با طراوت و تازه کرد. در مذهب ما،‌ احساسات،‌ گریه و شادی، حب و بغض و عشق و نفرت جایگاه والایی دارد. از این رو جشنهای دهه فجر می بایستی همچون مراسم و اعیاد مذهبی گرامی داشته شود و مردمی باشد. باید کلیه مساجد فعال شوند و مردم با حضور در مساجد خاطره ی فراموش نشدنی حضرت امام و پیروزی انقلاب اسلامی را جشن بگیرند.

صدای پای بهمن

وقتی صدای پای بهمن از کوچه پس کوچه های خاطره ها به گوش تو می رسد. گویی شهیدانند که آمده اند برای بیعت دوباره برای هشدار و تذکر و بیداری . بهمن که از راه می رسدشهیدان پیمان نامه ی خونین شهادت را برای تجدید امضای تک تک ما می آورند تا فراموش نکنیم که باغبان لاله ها امام مهربان بود و سایبان لحظه ها، نگاهش هنوز هم نگران باغمان است. هر بهمن امام است که دوباره بر بال ملائک به دیدارمان می آید و کوچه های باغمان را پر از نسترن و نیلوفر می نماید. گام هایش همه جا یاس می کارد و گل محمدی به خانه ها هدیه می کند.

جلسه شورای مرکزی بسیج اساتید استان

جلسه شورای مرکزی سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی روز پنج شنبه ۳۰ دیماه ۱۳۹۵ در محل سالن جلسات این سازمان و با تلاوت آیات نورانی قرآن مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه آقای دکتر بذرافشان مسؤول سازمان بسیج اساتید استان، ضمن خیرمقدم به حاضران، دستور جلسه را برای اعضا توضیح دادند و سپس آقای احمدآبادی با بیان مسائل سیاسی و بصیرتی، مطالبی را در باره سیاست ایران و جهان بیان داشتند.

پس از آن و بر اساس مصوبه جلسه قبل که مقرر شده بود کانونهای بسیج اساتید استان گزارش وضعیت نیروی انسانی خود را ارائه نمایند، این کار آغاز شد و ابتدا مسؤول کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی، گزارشی از وضعیت نیرویی کانون و چگونگی جذب و بکارگیری اساتید را در کانون بسیج اساتید دانشگاه، به جمع ارائه نمود.

پس از پایان گزارش کانونها، آقای دکتر جواهری معاون نیروی انسانی سازمان، خواستار ادامه این روند تا تعیین تکلیف و به روز رسانی اطلاعات همه کانونها تا پایان سال ۱۳۹۵ شدند.

در ادامه جلسه آقای دکتر دهقان نماینده مجلس شورای اسلامی در جمع اعضا حضور یافته و ضمن بیان مطالبی به پرسشهای افراد حاضر، پاسخ دادند.

این جلسه در ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» به پایان رسید.

 

 

جلسه شورای مرکزی ۲۹ دیماه ۱۳۹۵

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی روز چهارشنبه ٢٩ دیماه ١٣٩۵، ساعت ۶ صبح در محل اتاق جلسات مرکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر واحد یک مشهد، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم توسط آقای سید عیسی حسینی و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه آقای رجبی ضمن عرض خیرمقدم به حاضران در جلسه، گزارشی پیرامون جلسات برگزار شده در مدت گذشته از جمله شورای مرکزی سازمان بسیج اساتید استان و مطالب مطرح شده در آن، شورای فرهنگی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی و نگاه مثبت آقای دکتر سلجوقی رئیس محترم دانشگاه جامع واحد استان خراسان رضوی نسبت به فعالیت های کانون خصوصاً حمایت از اقدامات کانون در دهه مبارک فجر، آمادگی کانون برای اعزام اساتید بسیجی به اردوهای راهیان نور، اردوی بازدید علمی شهرستان نیشابور و … مطالبی را مطرح کردند.

پس از آن آقای ذوالفقاری معاون توسعه و سازماندهی کانون، گزارش مرحله دوم (تکمیلی) دوره پیوست نگاری فرهنگی که در بندرعباس برگزار شده بود را ارائه کردند و براستفاده سایر اعضای کانون از دستاورد این برنامه تأکید گردید.

بعد از آن آقای دکتر اطمینان معاون فرهنگی کانون پیرامون مباحث فرهنگی، هم اندیشی و همایش دانشجویان و اساتید در زمینه جنگ نرم و اقتصاد مقاومتی، آسیبهای موجود در فضای دانشگاهی، شناسایی دغدغه های حوزه اساتید و اقدامات تکمیل کادر اجرایی معاونت مربوطه، مطالبی را به سمع حاضران در جلسه رساندند.

در ادامه، فعالیت های شاخص کانون بسیج اساتید دانشگاه در دهه مبارک فجر تعیین و بر حضور حداکثری اعضا در برگزاری هر چه پر بارتر و با شکوه تر این برنامه ها، تأکید شد و در نهایت مسؤولان اجرایی هر برنامه نیز تعیین نمودند.

این جلسه در ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد (ص) به پایان رسید.

photo_2017-01-18_21-55-05

photo_2017-01-18_21-54-50

بازدید علمی اساتید بسیجی

اردوی علمی معاونت پژوهشی بسیج اساتید استان خراسان رضوی، با حضور حدود ۳۵ نفر از خواهران و برادران بسیجی عضو کانونهای بسیج اساتید دانشگاههای استان (از جمله تعدادی از اساتید بسیجی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی)، در روز پنج شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۵ به مقصد شهرستان نیشابور برگزار گردید. در این اردوی علمی از برخی کارخانجات مستقر در این شهرستان، بازدید به عمل آمد. این اردو در ساعت ۶ صبح شروع و در ساعت ۱۸ پایان یافت. در مسیر رفت و برگشت، اساتید حاضر در اردو، با استفاده از بلندگوی اتوبوس، آنجا را تبدیل به محل طرح مسائل تخصصی و سمینار علمی کرده بودند و اساتید در زمینه های مختلف علمی با یکدیگر بحث می نمودند.

کارخانه های مورد بازدید، کارخانه قند و شکر نیشابور، کارخانه صنایع الکتریکی مهر عطار و کارخانه روغن نباتی شارگل بود. البته کارخانه های دیگری هم اعلام آمادگی نموده بودند اما فرصت نبود. شرکت کنندگان در وعده صبحانه و ناهار در نیشابور پذیرایی شدند. بیان خاطرات جبهه و اسارت برخی دوستان آزاده و نماز جماعت ظهر به امامت حاج آقای امینی، قاضی محترم و انجام مباحثه علمی و همچنین بازدید از مراکز فرهنگی و تاریخی شهر نیشابور از دیگر برنامه های این اردو بود. در این برنامه، دوستان مشکلات واحدهای مورد بازدید را نیز بررسی نموده و قرار شد برای حل مشکلات واحدهای تولیدی، پیشنهادات عملی و اجرایی خود را ارائه نمایند.

با تشکر از آقای دکتر رشیدی

معاون محترم پژوهشی و علمی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع

photo_2017-01-13_22-30-18

photo_2017-01-13_22-28-21

photo_2017-01-13_22-29-48

photo_2017-01-13_22-30-18

photo_2017-01-13_23-56-19

photo_2017-01-13_23-56-30

 

 

 

 

 

 

 

 

یار دیرین امام و رهبری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی، ارتحال رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی حضرت حجت‌ الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.
متن پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون
با دریغ و تأسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین، و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی، و همکار نزدیک سالهای متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه‌ی همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این دهها سال بر ما گذشت و چه همفکریها و همدلیها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سالها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه‌ی کسانی که با وی همکار بودند به ویژه برای اینجانب به شمار می‌آمد. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هائی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه‌ی خناسانی که در سالهای اخیر با شدّت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوتهای نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد.
او نمونه‌ی کم‌نظیری از نسل اوّل مبارزان ضد ستم‌شاهی و از رنج‌دیدگان این راه پرخطر و پرافتخار بود.
سال‌ها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آنگاه مسئولیتهای خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و غیره، برگهای درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است.
با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم.
اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه‌ی الهی با پرونده‌ئی مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد، و این سرنوشت همه‌ی ما مسئولان جمهوری اسلامی است.
غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا میکنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض میکنم.
غفرالله لنا و له
سید علی خامنه‌ای
۱۹ دیماه ۱۳۹۵

چاپ کتاب توسط عضو شورای مرکزی کانون

با خبر شدیم توسط آقای دکتر غلامرضا اطمینان عضو شورای مرکزی و معاون فرهنگی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی تعداد سه جلد کتاب با عناوین:

  • مقدمه ای بر سازمان های مردم نهاد
  • نظریه های مددکاری با رویکرد آسیب شناسی اجتماعی 
  • مددکاری اجتماعی کار با گروه

تألیف و به چاپ رسیده است. این موفقیت را به حضور این برادر بزرگوار تبریک عرض نموده و برای ایشان از درگاه خداوند بزرگ، آرزوی توفیق روزافزون الهی در تمامی مراحل زندگی داریم.

شورای مرکزی سازمان بسیج اساتید استان

جلسه شورای مرکزی بسیج اساتید استان خراسان رضوی متشکل از مسؤولان کانون های بسیج اساتید دانشگاه های سراسر استان، صبح روز ۱۶ دیماه ۱۳۹۵ در محل اتاق جلسات سازمان بسیج اساتید استان، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» آغاز به کار کرد و آقای دکتر بذرافشان، مسؤول سازمان بسیج اساتید استان، ضمن خیرمقدم به حاضران، در باره موضوعات قابل طرح در جلسه مطالبی را مطرح کردند.

سپس آقای دکتر جوارشکیان در باره خودسازی و محاسبه نفس مطالبی را برای حاضران مطرح نمودند.

در ادامه آقای دکتر بذرافشان، آقای دکتر هاشمی جواهری را به عنوان معاون نیروی انسانی سازمان بسیج اساتید استان معرفی نمودند.

سپس در باره افراد شرکت کننده در جلسات مجمع استان و شورای مرکزی سازمان، برگزاری دوره تکمیلی پیوست نگاری فرهنگی از ۱۷ تا ۲۳ دیماه ۱۳۹۵ در بندرعباس، برگزاری دوره تکمیلی تربیت مربی جنگ نرم از ۲ تا ۷ بهمن در تهران و آماده سازی اساتید بسیجی برای حضور در اردوهای راهیان نور، جمع بندی نهایی برنامه های ابلاغی سال ۱۳۹۵، بازدید حوزویان از دانشگاه و دانشگاهیان از حوزه و … مطالبی توسط آقای دکتر بذرافشان و آقای رجبی مطرح گردید.

در ادامه آقای احمدآبادی در باره مسائل سیاسی ایران و جان مطالبی را به سمع حاضران رساندند و آقای دکتر سیدین معاون پژوهشی سازمان هم در باره برنامه بازدید علمی اساتید بسیجی در روز پنج شنبه ۲۳ دیماه ۱۳۹۵ از صنایع و اماکن شهرستان نیشابور اطلاعاتی را ارائه نمودند.

 

جلسه شورای مرکزی کانون ۱۵ دیماه ۱۳۹۵

جلسه شورای مرکزی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ۱۵ دیماه ۱۳۹۵ در محل سالن جلسات دانشگاه جامع استان، با تلاوت آیات نورانی قرآن مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» برگزار شد.

در ابتدای این جلسه آقای رجبی ضمن خیرمقدم و تشکر از حاضران در جلسه، در باره بررسی و نهایی سازی برنامه های دهه مبارک فجر، نقد و بررسی جلسه مسؤولان دفاتر، نقد و بررسی جلسات اندیشه ورزی و …، مطالبی به اطلاع حاضران در جلسه رساندند و سپس اعضای حاضر نظرات خود را بیان نمودند.

از جمله مطالب مطرح شده:

تعیین برنامه هایی مثل دیدار با خانواده معظم شهدا، برگزاری برنامه شب شعر و خاطره، صدور بیانیه، درج مطالب مرتبط در سایت و گروه کانون، برگزاری همایش سازمانی اعضای کانون، برای اجرا در دهه مبارک فجر قطعی گردید.

تهیه آیین نامه داخلی برگزاری جلسات شورای مرکزی کانون و اجرای مفاد آن پس از تصویب اعضا.

مقرر گردید کار جمع بندی و آماده سازی پرونده های اعضای کانون توسط معاونت توسعه و سازماندهی انجام پذیرد برای این منظور، معاونت فرهنگی افرادی را برای همکاری معرفی خواهند نمود.

در ادامه جلسه اقای گرمه ای معاون بررسی و تحلیل کانون در باره موضوع جهاد کبیر مطالبی را به این شرح بیان نمودند:

جهاد کبیر کلمه ای قرآنی است و از اینجاست که ریشه قرآنی داشتن فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای، مشخص می گردد.

جهاد کبیر از زمان پیامبر گرامی اسلام «صلی الله علیه و آله و سلم» مطرح بوده و اجرا می شده است.

در تقسیم بندی انواع جهادها به جهاد اکبر و جهاد اصغر، جهاد کبیر هم در کنار اینها قرار می گیرد.

جهاد کبیر به معنی در مقابل دشمن ایستادن و نپذیرفتن حرف دشمن است.

اساس کار جهاد کبیر، فعالیت فرهنگی است.

موضوع جهاد کبیر دقیقاً در جایی مطرح می شود که بحث سازش با دشمن مطرح می شود و باید به تقابل با آن بپردازند.

بحث نفوذ هم در راستای طرح موضوع جهاد کبیر مطرح می گردد و باید در این زمینه هشدارهای لازم داده شود.

این جلسه در ساعت ۷ و ۵۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» به کار خود پایان داد.

photo_2017-01-07_08-54-57 photo_2017-01-07_08-55-02

 

 

 

 

جلسه مسؤولان دفاتر بسیج اساتید

جلسه سازمانی مسؤولان دفاتر بسیج اساتید مراکز آموزشی علمی کاربردی استان خراسان رضوی، (در ایام خجسته بیعت امت و امام، نهم دیماه) ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۱ دیماه ۱۳۹۵در محل اتاق جلسات سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی، با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلی الله علیه و آله و سلم» آغاز به کار کرد.

در این جلسه که با اجرای زیبای آقای علیمرادی همراه بود، ابتدا آقای رجبی ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور مسؤولان دفاتر بسیج اساتید مراکز، در باره این موارد مطالبی را به سمع حاضران در جلسه رساندند:

پیگیری نامه ابلاغ مأموریت سال تحصیلی ۹۶ – ۱۳۹۵ که در جلسه قبل تحویل مسؤولان دفاتر گردیده است.

دریافت گزارش جذب اساتید مراکز به بسیج اساتید و تقسیم بندی این افراد در حلقه های صالحین.

برنامه ریزی برای حضور فعال و پویا در برنامه های دهه مبارک فجر شامل:

الف. برنامه هایی که توسط مراکز برنامه ریزی و اجرا می گردد.

ب. برنامه هایی که به صورت متمرکز توسط کانون بسیج اساتید دانشگاه برگزار می شود.

ج. برنامه هایی که توسط سازمان بسیج اساتید استان برنامه ریزی می گردد و به کانونهای مختلف، سهمیه داده می شود.

در ادامه جلسه آقای گرمه ای معاون بررسی و تحلیل کانون بسیج اساتید دانشگاه، در باره اتفاقات سال ۱۳۸۸ و ضرورت داشتن بصیرت، تعریف بصیرت، موانع بصیرت و راههای کسب بصیرت مطالبی را مطرح نمودند.

پس از آن آقای رجبی جانشین سازمان بسیج اساتید استان در باره مسائل تشکیلاتی و سؤالاتی که اعضای حاضر در این زمینه داشتند، مطالبی را ارائه نمودند.

photo_2017-01-01_08-04-13

photo_2017-01-01_08-04-21

photo_2017-01-01_08-04-01

photo_2017-01-01_08-02-09