عید سعید فطر

عید فطر ضیافتی است برای پایان این میهمانی،
عید فطر پاداش افطارهای خالصانه و بجاست،
عید فطر قبولی انفاقهای به قصد قربت است،
عید فطر پایان نامه دوره ایثار و گذشت است،

«عید سعید فطربر همه مبارک»

گرامیداشت روز جهانی قدس

کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و دعوت از کلیه اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی شهر مشهد و استان خراسان رضوی ، توجه اساتید گرامی بخصوص اساتید بسیجی را به بیانیه سازمان بسیج اساتید کشور که در ذیل آمده جلب می نماید.

سازمان بسیج اساتید کشور در آستانه روز جهانی قدس با انتشار اطلاعیه‌ای از کلیه دانشگاهیان و اساتید بسیجی برای حضور در راهپیمایی روز قدس دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید کشور، این سازمان در آستانه روز جهانی قدس با انتشار اطلاعیه‌ای از کلیه دانشگاهیان و اساتید بسیجی برای حضور در راهپیمایی روز قدس  دعوت کرد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: امروز شاهدیم که جهان اسلام با حماقت و ساده لوحی و بلکه خیانت برخی دولتمردان منطقه بیش از هر زمانی گرفتار آتش فتنه های داخلی شده است و با علم شدن گروه‌های تکفیری همچون داعش زخم های بی شماری بر پیکره جهان اسلام و چهره نورانی پیامبر و دین مبین اسلام وارد آمده که در این میان دست‌های پلید و پنهان صهیونیست ها و نظام سلطه آشکار است. آنها با کمک رسانه‌ها و تبلیغات عریض و طویل دستگاه‌های دروغ پراکنی خود در صدد تخریب سیمای نورانی دین محمد(ص) برآمدند و اذهان مسلمانان را گرفتار خویش ساخته‌اند تا از فلسطین غافل گردند.

در ادامه تاکید شد: جنبش‌های بیداری و ملت‌های منطقه امروز با الهام از انقلاب اسلامی و به تاسی از امام المسلمین با هوشیاری و پایداری توانسته اند یکی یکی توطئه های مشترک غربی، عربی و صهیونیستی را خنثی و بی ثمر نمیایند و پیروزی های بزرگ مقاومت اسلامی در منطقه نوید بخش آزادی قدس در آینده نه چندان دور خواهد بود.

در قسمت دیگری تصریح شد: وقت آن است که آتش خشم و نفرت ملت‌های مسلمان و آزادیخواهان جهان در روز جهانی قدس یک بار دیگر با ضربه‌ای محکم‌تر و با صلابت‌تر از سال‌های گذشته بر پیکر متزلزل رژیم صهیونیستی وارد شود و این رژیم را یک گام دیگر به فروپاشی و سقوط نزدیک نماید.

در پایان آمده است: به همین منظور، خانواده بزرگ اساتید بسیجی، نخبگان و فرهیختگان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور با غریو اتحاد و همدلی، در سایه سار آموزه های قرآنی و سیره اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و پشتیبانی از مقام عظمای ولایت، همگام با اساتید آزاده و بیدار دانشگاه‌های جهان در کنار ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی و دیگر ملل جهان اسلام با حضوری گسترده و عزمی راسخ در روز جهانی قدس به امید تحقق وعده الهی و نابودی رژیم غاصب اسرائیل حضور خواهند یافت  و ضمن محکوم کردن اقدامات ظالمانه صهیونیستها، بار دیگر با خلق حماسه‌ای عظیم مشت محکمی بر دهان نظام سلطه زده و با آرمان های مقدس امام راحل (ره) و آزادی قدس شریف تجدید میثاق می کنند.

دیدار با تولیت آستان قدس رضوی

در روز ملی بسیج اساتید صورت گرفت:

دیدار ۵۰۰ نفر از اساتید بسیجی دانشگاه های استان خراسان رضوی با تولیت آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا علیه السلام

در روز ۳۱ خرداد ۹۶ سالگشت شهادت دکتر مصطفی چمران و روز ملی بسیج اساتید تعداد ۵۰۰ نفر از اساتید بسیجی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خراسان رضوی با حضور در حرم مطهر رضوی (ع) با تولیت آستان قدس رضوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رئیسی دیدار کردند . در این دیدار تولیت آستان قدس رضوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید چمران به عنوان اسوه استاد بسیجی، از آمادگی آستان قدس برای استفاده از ظرفیت نخبگانی دانشگاه های استان جهت حاکم نمودن عقلانیت و علم محوری بر فعالیت هاو راهبردهای مجموعه آستان قدس خبر داد. وی با تاکید بر اینکه عقلانیت در برابر انقلابی گری نیست بلکه لازمه آن است؛ تصریح کرد متاسفانه در جامعه وقتی از روشنفکری و عقلانیت سخن به میان می آید برخی تصور می کنند این مترادف با دین گریزی و غرب گرایی و خلاف انقلابی گری است در صورتی که روشنفکری و عقلانیت دینی لازمه تعالی و تکامل هر مجموعه اثرگذار اجتماعی، فرهنگی، دینی و قدسی است. رئیسی افزود با توجه به اینکه امام رضا علیه السلام “عالم آل محمد” بوده اند  ما معتقدیم مشهد با وجود دانشگاه های تراز اول و حوزه علمیه قوی می تواند دارای  مرجعیت علمی در جهان اسلام باشد. وی راه اندازی معاونت علمی در مجموعه آستان قدس را بیانگر توجه محوری به علم و فناوری در مدیریت جدید این آستان مقدس دانست و از اجرایی شدن طرح خادمان علمی جهت ساماندهی و بهره وری حداکثری از ظرفیت نخبگانی همه اساتید کشور و جهان اسلام خبر داد.

شایان دکر است در ابتدای این دیدار ابتدا تعدادی از اساتید به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند . دکتر احد ضابط رئیس پژوهشکده هوا خورشید  و دانشیار دانشگاه فردوسی مشهد که به نمایندگی از سازمان بسیج اساتید سخن می گفت از آمادگی همه اساتید جهت همکاری داوطلبانه و مجاهدانه اساتید با آستان قدس  خبر داد.

در پایان، اساتید بعد از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء در جوار مضجع شریف علی ابن موسی الرضا(ع) در ضیافت افطار حرم مطهر شرکت نمودند.


روز ملی بسیج اساتید

به همت سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد, همایش روز ملی بسیج اساتید و سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران در روز سه شنبه مورخه ۹۶/۳/۳۰ در محل سالن همایشهای دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید. در این مراسم ابتدا جناب اقای دکتر بذرافشان ریاست محترم سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی به میهمانان، مدعوین و اساتید بسیجی خیر مقدم گفتند و پس از گرامیداشت این روز, در باره چگونگی شکل گیری بسیج اساتید و گزارشی اجمالی از فعالیت های سازمان بسیج اساتید استان را به سمع حاضرین و مدعوین رساندند. در ادامه حجت الاسلام ترابی نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاههای استان، جناب اقای دکتر محمد مهدی امیر کلالی رییس بتیاد فرهنگی شهید چمران و در پایان حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی به عنوان سخنران ویژه مراسم به ایراد سخن پرداختند. لازم به ذکر است اعضای شورای مرکزی بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی به همراه مدیر کانون در این جلسه حضور پررنگ و فعالی داشتند.

سالروز شهادت دکتر چمران

مقام معظم رهبری امام خامنه ای مد ظله العالی :

در دانشگاه پرورش انسانِ در تراز شهید چمران لازم است؛ این را لازم داریم. خب پس استاد بسیجى می داند در دانشگاه بایست چه کار کند؛ این حضور دائم، این حضور بجا و بهنگام، این حضور مخلصانه و مجاهدانه براى استاد بسیجى به این معناهاست که گفته شد. و استاد خیلى نقش دارد. نقش استاد در محیطهاى آموزشى نقش بسیار برجسته و مهمى است. استاد فقط آموزنده‌ى دانش نیست؛ بلکه منش استاد و روش استاد میتواند مربى باشد؛ استاد، تربیت کننده است. تأثیر استاد روى شاگرد، على‌الظاهر از تأثیر بقیه‌ى عوامل مؤثر در پیشرفت علمى و معنوى و مادى متعلم بیشتر است؛ از بعضى که خیلى بیشتر است. گاهى استاد میتواند یک کلاس را، یک مجموعه‌ى دانشجو یا دانش‌آموز را با یک جمله‌ى بجا تبدیل کند به انسان هاى متدین. لازم هم نیست حتماً رشته‌ى علوم دینى یا معارف را تدریس کند؛ نه، شما گاهى یک جا در درس فیزیک، یا در درس ریاضى، یا در هر درس دیگرى علوم انسانى و غیر انسانى  میتوانید یک کلمه بر زبانتان جارى کنید، یا یک استفاده‌ى خوب از یک آیه‌ى قرآن بکنید، یا یک انگشت اشاره به قدرت پروردگار و صنع الهى بکنید که در دل این جوان میماند و او را تبدیل میکند به یک انسان مؤمن. استاد اینجورى است.

عکسش هم البته هست. متأسفانه اساتیدى در دانشگاه‌هاى امروز ما هستند اگرچه کمند که درست نقطه‌ى مقابل عمل میکنند  حالا درسشان هرچى هم که است؛ مربوط است یا نیست  و با یک کلمه، این جوان را از آینده‌ى خودش ناامید می کنند، از آینده‌ى کشورش ناامید می کنند، از آینده‌ى حضورش در کشور ناامید می کنند، او را به میراث گذشته‌ى خودش بى‌اعتنا می کنند، او را تشنه‌ى نوشیدن از سرچشمه‌هاى ناسالم و آلوده‌ى بیگانگان می کنند و رها می کنند. از این قبیل هم داریم. استاد یک چنین نقشى دارد. بنابراین با معنائى که براى بسیج می کنیم، با معنائى که براى استاد می کنیم و با تلقى‌اى که از استاد بسیجى داریم، معلوم میشود که نقش شماها در دانشگاه چقدر نقش حساسى است.

 (بیانات در دیدار اعضاى بسیجى‌ هیئت علمى دانشگاه‌ها ۱۳۸۹/۴/۲)

 

شهید چمران

دکتر سیدعلی موسوی گرمارودی،  شعری در رثای استاد نمونه بسیجی شهید بزرگوار دکتر مصطفی چمران دارد که تقدیم حضورتان می شود.

مردی به ازای شرف
به تُردی ساقه انجیر
صخره‌ای زیر آب
صلابت آرام مستتر
خشونت در بازوانش به استراحت می‌نشست
تا راست‌تر بایستد

دست‌های نوازشش گربه‌ها را پلنگی می‌آموخت
با چشمانی صبور و سمور
تندیس عمل و امل
و چون تندیس، آرام
بی‌ادعا چون باران؛
به سادگی آب از ناودان‌ هر دل، جاری
و شاهین، بر برج بیداری،
با پرواز و نگاه کبوتران
میان بسته و بازوان گشاده،
در هودج عشقی سرخ
از حریر خون گذشت

باران نور

برخیز! بیدار شو! گوش کن!

صدای بال فرشتگان را می شنوی؟

نگاه کن! باران نور را می بینی؟


عطر حضور را احساس می کنی؟

برخیر و بر سجاده دعا بگشا


دلت را به او بسپار و وجودت را غرق تمنا کن!

امشب آسمان به زمین نزدیک می شود


و کریمانه، دل های کویری را ستاره باران می کند.

امشب، شب قدر است؛ شبی که برتر از هزار ماه است،


شبی که برتر از تمام عمر توست، شب تولدی دوباره،

شبی که درهای آسمان باز می شود.


شب قدر است.قدرش را بدان؛ شاید فردایی نباشد.

پرواز را به خاطر بسپار. دستانت را به فرشتگان بسپار!


سلام بر لیله مبارکه قدر! سلام! سلامی تا صبح.

سالگرد رحلت جانگداز امام خمینی (ره)

در آخرین شب زندگى و در حالى که چند عمل جراحى سخت و طولانى در سن ۸۷ سالگى تحمل کرده بود و در حالیکه چندیـن سرم به دستهاى مبارکـش وصل بـود نافله شب مى خـواند و قـرآن تلاوت مـى کرد. در ساعات آخر، طمانینه و آرامشى ملکـوتـى داشـت و مـرتبا شـهادت بـه وحـدانیت خـدا و رسالت پیـامبـر اکرم (ص) را زمـزمه مـى کـرد و بـا چنیـن حــالتى بـود که روحـش به ملکـوت اعلى پرواز کرد. وقتى که خبر رحلت امــام منتشر شـد، گـویـى زلزله اى عظیـم رخ داده است، بغضها تـرکیـد و سرتاسر ایران و همـه کانـونهایـى کـه در جـهان بـا نام و پیام امام خمینـى آشـنا بـودنـد یــکپارچه گـریستند و بـر سر و سینه زدنـد. هیچ قلـم و بیـانـى قـادر نیست ابعاد حـادثه را و امواج احساسات غیر قابل کنترل مردم را در آن روزها تـوصیف کند.

سروده هاى عارفانه اش همه حاکى از درد فـراق و بیان عطـش لحظه وصال محبوب بـود و اینک ایـن لحظه شکـوهمنـد بـراى او و جانــکاه و تحمل ناپذیر بـراى پیروانـش ، فـرا مـى رسید. او خـود در وصیتنامه اش نـوشـته است : با دلى آرام و قلبـى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خـواهران و برادران مرخص و به سـوى جایگاه ابــدى سفر مى کنـم و به دعاى خیر شما احتیاج مبرم دارم و از خداى رحمن و رحیـم مى خـواهـم که عذرم را در کوتاهى خدمت و قصـور و تقصیر بپذیـرد و از مـلت امـیدوارم که عذرم را در کـوتاهى ها و قصـور و تقصیـرها بـپذیـرنـد و بـا قــدرت و تصمیـم و اراده بــه پیش بروند.

 

شگفت آنکه امام خمینـى در یکـى از غزلهایش که چنـد سال قبل از رحلت سروده است، می گوید :

 

سالها مى گذرد حادثه ها مى آید                      انتظار فرج از نیمه خرداد کشم