دهه کرامت

دهه کرامت،دهه اول ماه ذی‌ العقده که با ولادت حضرت معصومه (علیها السلام) آغاز و با ولادت حضرت امام ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا (علیه آلاف التحیت و الثناء » به انتها می رسد یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است.

دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.
مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار نموده و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.
دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان می‌باشد.
تمام مفاهیم سازنده‌ای که ما در فرهنگ اسلامی داریم در این دهه تداعی می‌شوند چرا که حرم حضرت معصومه و امام رضا (علیهماالسلام) کانون دعا و قرآن و نیایش و … است.
دهه کرامت یادآور تمام خوبی‌هاست. و یادآور جمال انسانی است.

این ایام خجسته را به همه ولایتمداران و محبان اهل بیت «علیهم السلام» خصوصاً اساتید بسیجی عضو کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

جلسه مدیر کانون با ریاست دانشگاه

جلسه اختصاصی مسؤول کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی با ریاست محترم دانشگاه، آقای دکتر سلجوقی در محل دفتر کار ایشان برگزار شد.

در این جلسه که دومین جلسه صنفی و تخصصی در سال جاری بود، گزارش کار سه ماهه اول، توسط مدیر کانون به ریاست محترم دانشگاه ارائه گردید و آقای دکتر سلجوقی ضمن تشکر از فعالیتهای کانون بسیج اساتید دانشگاه، قول همراهی و همکاری بیشتر با کانون را دادند.

در این جلسه مسائلی مثل حمایت از فعالیتهای کانون، تأیید و تصویب برنامه های کانون در شورای فرهنگی دانشگاه، رفع مشکل محل استقرار کانون و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شهادت امام جعفر صادق(ع)

«مدینه» همچنان مظلوم است و … «بقیع» مظلوم تر! رنجنامه نانوشته شیعه، بر خاک و سنگ مزار صادق آل‌پیامبر ، گویاتر از هر زمان به شِکْوه و شهادت ایستاده است.

شهادت امام صادق (ع)، مرد آسمانی مدینه، چشمه جود و سخاوت، کوه حلم و بردباری، تجسم اخلاص و صبر و دریای عمیق علوم لدنی بر پیروان آن حضرت تسلیت باد!

 

 

جلسه شورای مرکزی کانون ۲۸ تیرماه ۱۳۹۶

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى استان خراسان رضوى، ساعت ۶ صبح چهارشنبه ٢٨ تیرماه ٩۶ با تلاوت آیات نورانى قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلى الله علیه و آله و سلم» در محل اتاق جلسات مؤسسه آموزش عالى خراسان برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن عرض تسلیت شهادت امام جعفر صادق علیه السلام و خوشامدگویی به اعضاى شورای مرکزی کانون، دستور جلسه را قرائت کردند.

بعد از آن حلقه صالحین توسط حجت الاسلام و المسلمین امینى بر محور روایتى از کتاب اصول کافى جلد یک صفحه ٧٣ با این مضمون ارائه گردید که: غلامى از شدت ترس و وحشت جانش از دست ارباب خود به شهر دیگر گریخت و به امام جعفر صادق علیه السلام پناهنده شد و داستان فرار خود را براى ایشان بازگو کرد. امام بعد از شنیدن داستان غلام، فرمودند: «به نزد مولایت برگرد و سلام من را به او برسان و بگو که  من غلامت را پناه دادم و به او تعرض نکن.»

غلام بعد از سخنان امام، گفت: شما اربابم را نمى شناسید او بسیار خبیث است و مرا حتماً مى کشد. امام فرمودند: همانى که گفتم. برگرد و هر آنچه گفتم به اربابت بگو. غلام به قصد دیار خود حرکت کرد و در بین راه با مردی عرب که اهل کتاب بود و از عالم غیب میدانست برخورد کرد. آن مرد به غلام گفت: مردى را می بیند که به سوى مرگ میرود و بعد از دیدن دستها و پاها و بدن غلام گفت که جسدى بیش نیست ولى بعد از دیدن زبان غلام، مرد عرب گفت که پیامى در زبانت دارى که برایت مشکلى پیش نمى آید. وقتى غلام به نزد ارباب خود بازگشت در ابتدا قصد جانش را کرد ولى بعد از اینکه پیام امام را براى ارباب خود بازگو کرد، مرد شامى آرام گرفت و دستور آزادى او را داد و تمام اختیاراتش را هم به آن غلام بخشید.

حجت الاسلام و المسلمین امینى در ادامه به تفسیر این روایت پرداختند و توضیح دادند که اطاعت غلام از سخنان امام و عمل بدون چون و چرا از آن، رمز این روایت است. زمانى که ما ولى فقیه داریم هر چه را که ایشان اعلام کردند در هر مقامى هستیم باید اطاعت کنیم.

بعد از آن استاد گرمه اى به تحلیل مسائل سیاسى روز پرداختند و گفتند: بحثى که چندى است مطرح شده طرحى است که در سناى آمریکا در خصوص براندازى جمهورى اسلامى عنوان شده است که البته این بحث از فرداى پیروزى انقلاب اسلامى همیشه مطرح بوده و آمریکایی ها معتقدند که تا قبل از چهل سالگى انقلاب اسلامى فرصت دارند که آنرا نابود کنند و اگر این انقلاب از مرز چهل سالگی بگذرد، دیگر شکست آن غیرممکن است و وظیفه ماست که هوشیار بوده و همانطور که بارها مقام معظم رهبرى فرمودند اصل اسلام است و اگر ما اسلام نداشته باشیم هیچ نداریم بنابراین باید مواظب باشیم تا از مسیر رهبرى خارج نشویم.

در ادامه جلسه آقاى رجبى در مورد میز مشاوره مستقر در مسجد صحبت کردند و مسجد قائم  واقع در بلوار فرامرز عباسى را پیشنهاد کردند. در همین راستا آقاى دکتر رشیدى پیشنهاد کردند که در سایت کانون نیز فضایی براى مشاوره و در اختیار گذاشتن تخصص هر یک از اعضاى شوراى مرکزى نیز تمهیداتى صورت گیرد و براى روند درست این کار فرم هایی تنظیم شود تا تخصص و زمانى را که هر یک از اعضا به این مهم می توانند اختصاص دهند در آن درج و بعد برنامه ریزى شود.

در پایان جلسه نیز آقاى مهندس آذرباد گزارشى از روند کار کارگروه تعیین مصداق شعار سال ارائه کردند.

جلسه در ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلى الله علیه و آله و سلم» پایان یافت.

ارائه گزارش ۳ ماهه اول ۱۳۹۶

گزارش سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ توسط مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه، به مسؤولان سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی ارائه گردید.

اهم فعالیت ها و موارد ذکر شده در این گزارش به ترتیب تاریخ به این شرح است:

  • دیدار اعضای شورای مرکزی کانون با خانواده شهید عالیقدر حسین کوکبی در اولین روز فروردین ماه ۱۳۹۶٫
  • دیدار صمیمانه مدیر کانون با ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی در مورخه ۹۶/۲/۲۶ و ارائه گزارش فعالیتهای کانون در سال ۱۳۹۵ و برنامه و اهداف در سال ۱۳۹۵٫
  • برگزاری ۹ مورد جلسه اعم از جلسات شورای مرکزی کانون، جلسات بصیرتی اساتید بسیجی، نشست های تخصصی اساتید بسیجی، جلسه با مسؤولان دفاتر بسیج اساتید مراکز علمی کاربردی استان.
  • شرکت در همایش خانوادگی اساتید بسیجی در محل هتل سحاب مشهد مورخه  ۹۶/۲/۸
  • برگزاری همایش بصیرتی اساتید بسیجی دانشگاه با حضور استاد حسن رحیم پور ازغدی ۹۶/۲/۲۱
  • شرکت در همایش روز ملی بسیج اساتید در دانشگاه فردوسی ۹۶/۲/۳۰
  • دیدار با تولیت محترم آستان قدس رضوی در محل حرم مطهر رضوی در مورخه ۹۶/۲/۳۱
  • تکمیل پرونده های اساتید بسیجی فعال و عادی کانون.
  • بروز رسانی سایت اطلاع رسانی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی.

روز قلم

قلم در روشنگری افکار عمومی، آشنا کردن جوامع با معارف و ارزشها و تعیین خط مشی زندگی آینده، نقش اساسی دارد. اهالی وادی قلم رسولان و پیغام آوران سعادت بشریت اند که از تراوش قلمشان؛ تقدیر بزرگی یک جامعه رقم می خورد .

چهاردهم خرداده ماه روز قلم بر تمامی اهالی وادی قلم و بخصوص اساتید فرهیخته و بسیجی کشور مبارک باد.

جلسه شورای مرکزی کانون ۱۴ تیرماه ۱۳۹۶

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى استان خراسان رضوى در ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح روز چهارشنبه ١۴ تیرماه ٩۶ با تلاوت آیات نورانى قرآن کریم و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد «صلى الله علیه و آله و سلم» در محل اتاق جلسات مؤسسه آموزش عالى خراسان برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن خوشامدگویى به اعضاى کانون، دستور جلسه را قرائت کردند. بعد از آن حلقه صالحین توسط حجت الاسلام و المسلمین امینى با محوریت روایتى از قول امیر المؤمنین حضرت على علیه السلام با این مضمون که: هر کس بخواهد براى دیگران الگو و راهنما و پیشوا باشد، ابتدا باید به تعلیم و تربیت خویش همت گمارد پیش از آن که به تعلیم و تربیت دیگران مشغول شود. (بحار الانوار جلد ٢ صفحه ۵۶) مطالبى را به سمع حاضرین در جلسه رساندند. ایشان در تفسیر این روایت، مثالى از تاریخ نقل کردند که در سال ١٣٠٢ مرحوم شیخ جعفر شوشترى در راه زیارت حضرت رضا علیه السلام وارد شهر رى شدند و در جوار مرقد حضرت عبدالعظیم اقامت گزیدند. پس از ورود به آنجا عده اى از علماى بزرگ تهران و امناى ناصرالدین شاه و سایر طبقات مردم به دیدار ایشان رفتند و درخواست کردند که به تهران بیایند و بعد از ماه مبارک عازم شوند. ایشان هم پذیرفتند و ابتدا در مسجد مروى به اقامه نماز جماعت و وعظ و ارشاد پرداختند و از آنجا که شیخ جعفر شوشترى یک خطیب توانا با بیانى رسا و بلیغ بود موعظه ها و سخنان او آنچنان تأثیرى در جامعه  آن روز گذاشت که به گفته یکى از شاگردان او، چهل هزار نفر براى شنیدن موعظه هاى ایشان در جماعت شرکت میکردند به همین دلیل جلسات ایشان  به مسجد سپهسالار منتقل گردید.  اگر شیخ جعفر شوشترى توانسته با سخنان خود در جامعه تاثیر بگذارد به این دلیل بوده که ایشان اول روى خودشان کار کردند تا توانستند بر روى دیگران اثر بگذارند. بنابراین اصلاح و تربیت را از خودمان شروع کنیم تا موثر واقع شویم در هر جا و هر کسوتى که قرار داریم.

در ادامه جلسه دکتر رشیدى به مباحث سلامتى پرداختند و در مورد آکریلامید و عوارض آن صحبت کردند. آکریلامید یک ترکیب شیمیایى است که درغذاهاى با منشاء گیاهى که غنى از کربوهیدرات و مقدار کمى پروتئین مى باشند و در طى مراحل پخت با حرارت بالا تشکیل میشود. روش هاى پختى چون سرخ کردن، برشته کردن و کباب کردن سبب تشکیل اکریلامید میشود. توصیه اینکه: سیب زمینى را قبل سرخ کردن به مدت یکساعت در آب نگه داریم و همچنین عدم استفاده از سیب زمینى هاى لکه دار، کم کردن حرارت در مراحل مختلف آماده سازى ماده غذایى، عدم استفاده از کباب کردن ماده غذایى و براى رفع عوارض این ماده شیمیایى استفاده از میوه و سبزیجات تازه، ویتامین c، آبلیموى تازه و مواد غذایى که حاوى آنتى اکسیدان هستند، بسیار توصیه می گردد.

در ادامه جلسه مقرر گردید معاونت هاى کانون با توجه به شرح وظایف هر بخش اقدام به ارائه گزارش کار سه ماهه فعالیت نمایند.

در ادامه آقاى مهندس آذرباد اقداماتى را که در کارگروه تعیین مصداق شعار سال ( اقتصاد مقاومتى، تولید- اشتغال) انجام گرفته را به سمع و نظر حاضران در جلسه رساندند.

در پایان آقاى اکبرپور پیشنهاداتى در ارتباط با پرپوزال تربیت استاد تراز انقلاب را به صورت کتبى ارائه کردند.

جلسه در ساعت ٨ صبح با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد” صلى الله علیه و آله و سلم” پایان یافت.