جلسه شورای مرکزی کانون ۵ تیرماه ۱۳۹۸

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى در تاریخ ۵ تیر ماه با تلاوت آیات نورانى کلام الله مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم در ساعت ۶ صبح در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن خوشامدگویی دستور جلسه را قرائت کردند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین امینى در حلقه صالحین بحث خود را بر محور زندگینامه دکتر مصطفى چمران قرار دادند و گفتند: دکتر مصطفى چمران در سال ١٣١١ متولد شدند، تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه آغاز کرد و در دارالفنون و البرز دوران متوسطه را گذراند در دانشکده فنى دانشگاه تهران در رشته الکترو مکانیک فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۳۷ با استفاده از بورس تحصیلى شاگردان ممتاز به امریکا اعزام شد و با ممتازترین درجه علمى در دانشگاه برکلى، موفق به اخذ دکتراى الکترونیک و فیزیک پلاسما گردید.

ایشان از اولین اعضاى انجمن اسلامى دانشجویان دانشگاه تهران بود و در آمریکا هم با همکارى بعضى از دوستانش انجمن اسلامى دانشجویان امریکا را پایه ریزى کرد و از فعالان این انجمن هم به شمار میرفت تا اینکه به همین دلیل بورسیه تحصیلى شاگرد ممتازى وى از سوى رژیم شاه قطع گردید.

بعد از قیام خونین ١۵ خرداد سال ۴٢ به همراه بعضى از دوستانش رهسپار مصر مى شود و در مدت ٢ سال در زمان عبدالناصر، سخت ترین دوره هاى چریکى و جنگهاى پارتیزانى را مى آموزد و خود مسئولیت تعلیم چریکى مبارزان ایرانى را به عهده میگیرد.

و به همین دلیل رهسپار لبنان مى شود و به کمک امام موسى صدر حرکت محرومین و سپس جناح نظامى آن، سازمان “امل” را بر اساس اصول و مبانى اسلامى پى ریزى نمود.

دکتر چمران با پیروزى شکوهمند انقلاب اسلامى ایران به وطن بر میگردد و همه تجربیات علمى و انقلابى خود را در خدمت انقلاب مى گذارد. خاموش و آرام ولى فعالانه و قاطعانه به سازندگى مى پردازد و با شروع جنگ به جبهه میرود و در آنجا هم رشادت و شهامت وى نور امیدى در دل رزمندگان و همرزمانش ایجاد میشود.

دکتر مصطفى چمران به حق الگوى بسیار خوب و شایسته براى جامعه ما محسوب مى شود.

در ادامه جلسه استاد گرمه اى به بررسى مسائل سیاسى روز پرداخته و گفتند:

مقابله ایران در برابر امریکا به فرموده رهبر معظم انقلاب “مقاومت ” است. مقاومت به معنى صبر و پایدارى در برابر دشمن. اگر مقاومت نبود امروز در وضعیت لبنان و فلسطین و یمن تغییرات اساسى رخ میداد.

کشور ما در طول ٨ سال دفاع مقدس با عراق نه که با آمریکا مى جنگید و در مبارزه با داعش و طالبان نیز دشمن واقعى آمریکا بود، چرا که این نیروها از طرف امریکا حمایت مى شدند. تنها گزینه اى که ما را توانست زنده نگه دارد، مقاومت بود و این مقاومت ربطى به ادوات و تسلیحات جنگى ندارد بلکه ارتباط مستقیم به انگیزه ما براى مقاومت دارد. بنا به گفته نویسنده کتاب “هنر جنگ” روحیه در جنگ نقش مهم و موثرترى دارد و همین روحیه مردم ما در مقاومت باعث پیروزى مى شود.

در ادامه جلسه موضوع راه اندازی اندیشکده کارآفرینی مطرح شد و استاد گرمه اى شیوه اجرایى شدن این اندیشکده را براى اعضاى کانون تشریح کردند و مقرر شد که تا جلسه آینده افراد موثر و متخصص در این زمینه از سوى اعضاى کانون براى راه اندازى اندیشکده کارآفرینى شناسایی و معرفى گردند.

این جلسه در ساعت ۷:۴۵ دقیقه با ذکر صلوات پایان پذیرفت.

چ مثل چمران

«چ»  مثل چندین، «چ» مثل چندان                چندی ام بگریان چندی ام بخندان

 مثل یک چکامه، سخته و مطنطن                  مثل چشمه ساده، تازه و خروشان

«چ»  چگونه رفتن، در پی نشانی                     چارراه خندق، کوچۀ نیستان

«چ»  مثل چل شب، با خدا نشستن                 چله را شکستن، چلۀ زمستان

 تیغ‎ها چکاچک، زلف‎ها چلیپا                        چاره‎مان شهادت، حجله‎مان چراغان

«چ»  مثل چزّابه، میان آتش                          «چ» مثل چزّابه میان طوفان

 مصطفی کجایی، در میان مایی                       ای به جایِ نامِ تک تک شهیدان

 جای خالی‎ات را، عاشقان گرفتند                    کودک فلسطین، شد چریک لبنان

 «ف» مثل فکّه «ک» مثل کرخه                    «پ» مثل پاوه «ب» مثل بستان

 «آ» مثل آیت «ر» مثل روشن                       «ه» مثل همّت «چ» مثل چمران

روز بسیج اساتید

سی و یک خرداد با خاطره بزرگ استاد عارفی عجین شده است که اطلاق این روز به نام بسیج اساتید جلوه‌ای از ویژگی‌های او را در جامعه زنده نگه می‌دارد و حامی رسالتی سنگین برای نخبه‌ترین قشر جامعه است.

شهید دکتر مصطفی چمران شخصیتی ممتاز، علمی، متدین و انقلابی بود که در ابعاد گوناگون الگویی زنده و قابل اتکاء برای جامعه و به ویژه دانشگاهیان به شمار می‌رود. سالها از پرواز عارفانه و جاودانی او می‌گذرد، اما روزهای پرتکاپو، تلاش‌های صادقانه همراه با ترکیبی از علم و عمل، بی‌اعتنا به پیرایه‌های دنیوی به رغم امکان برخورداری از همه آن‌ها فراموش‌شدنی نیست، بحق وی استادی بود که علم، عمل و اخلاق همراه با بصیرت و بردباری که ویژگی بسیجی بودن است را با این مقام ترکیب کرد.

این روز بزرگ را که بحق به نام روز بسیج اساتید نامیده شده است را به همه اساتید، مدرسان و معلمانی که تربیت نسل فردای ایران اسلامی وجهه همتشان است، تبریک عرض می کنیم.

نشست بیم و امیدهای اقتصادی کشور

نشست هم­ اندیشی بیم و امیدهای اقتصادی کشور در سال ۱۳۹۸ با حضور پنجاه نفر از اساتید با سخنرانی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آقای دکتر پور ابراهیمی به همراه پاسخ به پرسش های مطرح شده اساتید حاضر در نشست، ساعت ۱۰ الی ۱۲:۳۰ روز پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸، در محل سالن شورای سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی برگزار شد.

جلسه شورای مرکزی کانون

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى در تاریخ ١٨ خرداد ماه ۱۳۹۸ با تلاوت آیات نورانى کلام الله مجید و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم در ساعت ١۴ در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن خوشامدگویی دستور جلسه را قرائت و گزارشى از جلسه شوراى فرهنگى دانشگاه که در آن برگزارى نشست اعضاى کانون بسیج اساتید و مسؤلان دفاتر مراکز  دانشگاه جامع علمى کاربردى با دستیابى به اهداف ذیل مصوب شد را ارائه کردند.

  1. ارتباط ریاست محترم دانشگاه با اساتید و مدرسان و انتقال انتظارات دانشگاه به این افراد.
  2. تحلیل مسائل سیاسى روز و تبیین نقش اساتید دانشگاه در این زمینه.
  3. تبیین دیدگاه جدید سازمان بسیج اساتید کشور مبنى بر مسئله محور بودن کانون ها.
  4. انتقال مطالب تشکیلاتى و سازمانى به اعضا به صورت مستقیم.
  5. دریافت نظرات و مطالب اساتید و مدرسان بسیجى در راستاى اجراى بهینه ماموریت ها.
  6. تقدیر و تشکر از دفاتر بسیج اساتید مراکز علمى کاربردى فعال.
  7. تقدیر از اساتید بسیجى فعال در فعالیت هاى کانون.

در ادامه بر اساس دستور جلسه در خصوص زمان برگزارى نشست با توجه به برنامه گردهمایی روز قشر از سوى سازمان بسیج اساتید استان در تاریخ ٢٩ خرداد ماه و نزدیک بودن زمان این دو برنامه، اعضاى حاضر در جلسه پیشنهاد اجراى نشست را در یکروز از دهه کرامت ارائه کردند.

هم چنین مقرر گردید تبیین  نقش استاد تراز انقلاب اسلامی بر مبنای بیانیه گام دوم انقلاب در دستور کار قرار گیرد.

در پایان جلسه مقرر شد بررسى و تکمیل اساسنامه اندیشکده کانون بسیج اساتید دانشگاه با عنوان اندیشکده کارآفرینى و با مسؤولیت استاد گرمه ای که در جلسات گذشته مورد تصویب قرار گرفته بود، در دستور کار جلسه آینده جهت نهایی سازى طرح قرار گیرد.  

این جلسه در ساعت ۱۵:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات به پایان رسید.