جلسه شورای مرکزی کانون ۱۷ مهرماه ۱۳۹۸

جلسه شوراى مرکزى کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمى کاربردى خراسان رضوى ساعت ۶ صبح روز چهارشنبه ١٧ مهرماه ۱۳۹۸ در محل اتاق جلسات دانشگاه جامع علمى کاربردى با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلى الله علیه و آله و سلم و قرائت آیات نورانى کلام الله مجید برگزار گردید.

در ابتداى جلسه آقاى رجبى ضمن خوشامدگویی به حاضرین دستور جلسه را قرائت کردند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر خوشحال در حلقه صالحین، محوریت سخنان خود را بر تفسیر آیات یک تا ده سوره مریم قرار دادند.

در ادامه، جلسه گردهمایی سازمانی کانون بسیج اساتید دانشگاه که در تاریخ ۵ مهر برگزار شده بود مورد بحث قرار گرفت و آقاى رجبى ضمن قدردانى از همکاران که برای برپایى این برنامه زحماتى را متقبل شده بودند، مباحثى را به عنوان نقد و بررسی آن برنامه مطرح کردند و حاضران نیز نقطه نظرهایی را براى بهبود برگزارى این نوع جلسات در آینده عنوان کردند. جلسه در ساعت ۷:۳۰ دقیقه با ذکر صلوات پایان پذیرفت.

ریاست دانشگاه در جمع اساتید بسیجی

آقای دکتر تشکری رئیس محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی که در همایش سازمانی بسیج اساتید دانشگاه حضور پیدا کرده بودند در بیاناتی ضمن تقدیر و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، از تشکیل این جلسه تشکر کردند و به ۵ مهرماه روز شکست حصر آبادان اشاره نمودند.

ایشان ضمن بررسی عملیات شکست حصر آبادان به موقعیت و وضعیت کشور عزیزمان ایران در آن موقعیت زمانی پرداخت و در توصیف بسیج اساتید به این موضوع اشاره کردند که ویژگی بسیجی، اخلاص و معرفت دینی است.

آقای دکتر تشکری اولین فعالیت در بسیج را داشتن معرفت دینی و عشق به اهل بیت بیان نمودند و گفتند اگر این خصوصیات را نداشته باشیم، مطمئناً در کارمان موفق نخواهیم بود. این معرفت دینی و عشق به اهل بیت علیهم السلام بود که سبب توفیق رزمندگان ما در زمان دفاع مقدس شد و مطمئناً سلاح و امکاناتی که ما در اختیار داشتیم آنگونه مناسب و در حدی نبود که ما را به پیروزی برساند. این معنویت، اخلاص و محبت به اهل بیت بود است که ما را پیروز کرد.

آقای دکتر تشکری در مقایسه بین کشور ما و نظام سلطه گفتند: نظام سلطه به دنبال هدف قرار دادن پیشرانهای مردم و اعتقادات آنهاست. و در تعریف پیشران گفتند مثلاً اعتیاد در اثر فقر به وجود می آید، فقر در اثر مهاجرت، مهاجرت در اثر توسعه نیافتگی روستاها و این مشکل به خاطر بی توجهی به روستاها و این بی توجهی به دلیل نداشتن عدالت اجتماعی است و اگر ما عدالت اجتماعی را حل کنیم تمام آن مسائل که به دنبال آن می آمد، حل خواهد شد.

آقای دکتر تشکری با بیان خاطره‌ای از زمان دانشجویی خود، اشاره نمودند که در زمان فعالیت های دانشجویی هر چند که مسؤول یک مجموعه سیاسی بودم ولی اقدام به تأسیس دارالقرآن کردم چرا که معتقد بودم دانشجویان و جوانان ما باید با قرآن و معارف بلند این کتاب آسمانی، آشنا شوند و ما باید همواره دین شناس، خداشناس و قرآن شناس باشیم و وحی را توجه کنیم.

ایشان همچنین گفتند: تفاوت نظام سلطه با ما در این است که ما به دنبال آرزوها می رویم و نظام سلطه به دنبال تغییر دادن عقیده ها است و اینجاست که ما همیشه با عارضه ها درگیر می شویم و به همین خاطر از پیشران ها و اعتقادات غافل می شویم و نظام سلطه کار خودش را انجام می دهد.

آقای دکتر تشکری گفتند من هم خودم را یکی از شماها می دانم و به این عضویت افتخار می کنم و از شما خواهش می کنم که در مسائل معرفتی و عقیدتی اساتید کار کنید کسی که در بسیج و خصوصاً در بسیج اساتید فعال می شود همیشه در گروه های مرجع و درجه اول قرار دارد لذا باید معرفت و دین ما در حد خیلی بالایی باشد اگر این چنین باشد آنها می‌توانند دانشجویان را قانع کنند و باورها را به ایشان منتقل کنند.

ایشان با توجه به راه اندازی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در دانشگاه فردوسی خواستار راه اندازی این حوزه در دانشگاه جامع علمی کاربردی شدند و گفتند که در صورت این اتفاق، من اولین نفری هستم که در این کلاس ها ثبت نام خواهم کرد.

ایشان در ادامه گفتند با توجه به این که دانشگاه جامع علمی کاربردی واحد استان خراسان رضوی حدود ۳ هزار مدرس دارد ولی تشکل خاصی غیر از بسیج اساتید ندارد لذا می خواهیم که کانون بسیج اساتید به مدیریت دانشگاه در سامان دادن اساتید و مدرسان دانشگاه کمک و یاری نماید چون این کانون در هر مرکز علمی کاربردی مجموعه و تشکیلات دارد و اینها سازماندهی شده و ساختارمند هستند لذا این مجموعه می تواند کمک شایانی را به مدیریت دانشگاه بنماید.

اجرای گردهمایی سازمانی بسیج اساتید

گردهمایی سازمانی بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی در هفته گرامی داشت حماسه هشت سال دفاع مقدس، ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه روز جمعه ۵ مهرماه ۱۳۹۸ با حضور اساتید بسیجی عضو کانون بسیج اساتید دانشگاه در محل سالن اجتماعات مرکز آموزش علمی کاربردی مدیریت صنعتی مشهد و با حضور و سخنرانی آقای رجبی مدیر کانون بسیج اساتید دانشگاه، آقای دکتر تشکری ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی، آقای دکتر حسین زاده جانشین سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی و سخنران ویژه این مراسم استاد حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدهادی عظیمی برگزار گردید.

در این همایش علاوه بر سخنرانی های بالا، کلیپی از فعالیت های کانون بسیج اساتید دانشگاه، نماهنگی فرهنگی در خصوص راهپیمایی اربعین که هر دو توسط روابط عمومی کانون بسیج اساتید دانشگاه تهیه شده بود، به نمایش در آمد و مورد توجه حاضران قرار گرفت.

اساتید بسیجی پیشتازان اعتقادی

حجت الاسلام و المسلمین استاد سید هادی عظیمی استاد حوزه و دانشگاه که در گردهمایی سازمانی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی و در جمع اساتید بسیجی دانشگاه سخنران ویژه مراسم بودند، در سخنان خود به این موضوع اشاره کردند که اگر قرار باشد در راستای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تمدن نوین اسلامی در این کشور کاری بشود مطمئناً باید در زمینه اعتقادات باشد. ما گاهی اوقات سؤالات، نظرات و مطالبی را از افراد میشنویم که متوجه می شویم برداشت و نگاه آن ها به مسائل اساسی دینی و اعتقادی دارای اشکال و ایراد است و اگر آن مشکل اعتقادی حل بشود خیلی از مسائل موجود که ما آنها را مشکل می دانیم مثل حجاب، ناهنجاری ها و برخوردهای نامناسب اجتماعی و رفتارهای دین گریزانه جوانان و غیر آن، حل می شود.

استاد سید هادی عظیمی از اساتید بسیجی خواست که در این عرصه وارد شوند و برای این مسائل به دانشجویان آموزش های لازم را ارائه نمایند ایشان بنای دین را مانند یک بنای مسکونی تشبیه کرد و گفت بنای دین مانند یک بنای ساختمانی است که دارای تمامی موارد موجود در یک ساختمان مسکونی مثل پایه، ستون، دیوارها، تزئینات و تجهیزات می باشد. ایشان از اساتید خصوصاً اساتید غیرمرتبط با مباحث دینی خواست که با این گونه موارد آشنا شوند و سپس نسبت به انتقال آنها به دانشجویان فعال شوند چرا که اگر این مطالب از زبان اساتید غیرمعارف گفته شود بسیار تاثیرگذار و مناسب تر خواهد بود.

ایشان گفتند ما باید مسائل اعتقادی و مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به گونه ای به نسل جدید و جوانان امروز منتقل کنیم که مخاطب به شناخت خوب و مناسب برسد تا این شناخت، سبب تصمیم گیری خوب و مناسب افراد گردد.

استاد سید هادی عظیمی ضمن تأیید سخنان آقای دکتر تشکری که ما بیشتر اوقات درگیر عارضه‌های موجود در جامعه هستیم گفتند: گاهی اوقات دشمنان برای پیشبرد کار خود، ما را به صورت تصنعی و ساختگی درگیر این گونه عارضه ها می کنند که از اصل موضوع و پایه اصلی کار خودمان که همان اعتقادات و باورها هست فاصله بگیریم و از آنها غافل شویم.

ایشان گفتند من برعکس خیلی از افراد که معتقدند جوانان امروز ما دین گریز شده اند، معتقد هستم جوانان امروز بسیار دین‌باور و آماده پذیرش مسائل دینی هستند چرا که نسل های گذشته، خیلی از باورها و اعتقادات را تقلیدی قبول می کردند ولی نسل امروز اینگونه نیست آنها ضمن پذیرش این مطالب، می‌خواهند دلیل و استدلال آن را هم بدانند و لذا ما باید این گونه مسائل را به صورت استدلالی و مناسب به او منتقل کنیم.

سیاست های جدید بسیج اساتید

آقای دکتر حسین زاده جانشین سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی که در همایش سازمانی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی سخن می گفت، از مسؤولان کانون بسیج اساتید دانشگاه خواست که اساتید را در گروه های مسئله محور سازماندهی کنند و وقتی که این گروه های مسئله محور تشکیل جلسه داده و فعال شدند می‌توانند نسبت به راه‌اندازی اندیشکده اقدام نمایند. ایشان تأکید کردند اگر ۳ گروه علمی مسئله محور، موضوعاتشان همپوشانی داشته باشد می توانند به تشکیل اندیشکده اقدام نمایند.

ایشان با توجه به تفکرات و منش های سیاسی مختلف گفتند: بسیج اساتید با توجه به توان و استعدادی که دارد موظف است که به همه دولت ها و مسؤولان دولتی، فارغ از هرگونه تفکر و اندیشه سیاسی کمک کند چرا که کمک کردن به مجموعه حاکمیتی، تقویت نظام را به دنبال خواهد داشت.

آقای دکتر حسین زاده یکی دیگر از کارکردهای بسیج اساتید و استادان بسیجی را مطالبه گری بیان کردند و گفتند که اساتید بسیجی در زمینه مطالبه گری باید پیشتاز همه اقشار باشند، چرا باید اتفاقی در استان یا شهرستان بیفتد ولی اساتید بسیجی در ارتباط با آن اتفاق و مسئله، ورود و حضور مناسب نداشته باشد اساتید بسیجی باید رهبران فکری سایر اقشار باشند.

آقای دکتر حسین زاده از اساتید بسیجی خواست که به تفکرات و نظرات دانشجویان احترام بگذارند و زمان مناسبی را به شنیدن و گوش دادن به مسائل و پرداختن به مشکلات آنها صرف کنند.

آقای دکتر حسین زاده با توجه به ابلاغ دستورالعمل اعتلای بسیج اساتید از سوی سازمان بسیج اساتید کشور به استان ها، خواستند که مسؤولان کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع، نسبت به سازماندهی اساتید در گروه های مختلفی که در این دستورالعمل ابلاغ شده است اقدام کنند ایشان خواستار فعالیت هر چه بهتر در این زمینه از سوی کانون بسیج اساتید دانشگاه جامع شدند.